„Majky jsou nápadně velcí brouci, zejména samice jsou typické obřím zadečkem, kde schraňují tisíce vajíček. Z nich se líhnou larvičky, které se pak na květech přichycují samotářských včel, nechají se odnést do jejich hnízda, kde nakonec parazitují na včelím plodu a zásobách potravy,“ uvedla Lucie Ambrožová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Entomologové přirovnávají nebezpečí setkání s majkou s nebezpečím rozkvetlé louky plné ocúnů, záhonu konvalinek, babiččiny zahrádky s oměji nebo parkové výsadby tisu. Majka je neškodná, na člověka neútočí, jed může vyloučit jen při neopatrné manipulaci. U citlivějších lidí to může vést k nepříjemným vodnatým puchýřům.

Pokud existuje něco, na co má talent opravdu každý pes, je to žebrání o jídlo. Ne všechno, co jíme my, ale našim mazlíčkům prospívá…
Otravy mohou být u zvířat fatální. Nebezpečí číhá jak venku, tak i doma

„Jedovatou látkou je terpenoid kantaridin, obsažený v těle majek. Svým působením narušuje buněčné spoje, a může tak při déle trvajícím styku s kůži vyvolat nápadné vodnaté puchýře. Pokud však místo potřísněné hemolymfou brouka otřeme a případně omyjeme, puchýře se zpravidla ani nevytvoří,“ vysvětlil Šimon Zeman z České společnosti entomologické na facebooku.

Kantardin je při pozření nebezpečný, otrava se projevuje pálením v ústech, vředy v zažívacím traktu, poškozením ledvin, v důsledku čehož člověk močí krev, vzácně to končí kómatem a výjimečně smrtí. „Tyto závažné otravy však téměř výhradně souvisí se záměrnou konzumací majkovitých brouků – ať už se jedná o nezkušené děti z tropických oblastí, kde je hmyz častou součástí jídelníčku, nebo o pošetilé experimentátory s údajnými afrodiziakálními účinky kantaridinu,“ doplnil Zeman.

Jed jako afrodiziakum

Účinky kantardinu jsou totiž lidstvu známy už tisíce let. Sušené majky a jejich příbuzní puchýřníci se doporučovali k léčbě nemocí, jako je třeba revmatismus nebo vzteklina. Největší slávy kantardin však dosáhl v podobě takzvaných „španělských mušek“, ve skutečnosti šlo právě o puchýřníka lékařského, který se u nás vyskytuje velmi zřídka.

Prášek z puchýřníka byl používán jako afrodiziakum, protože látky vyvolávají erekci, ale i jako jed u travičů. Místo očekávaných účinků se tak častěji objevilo prudké zvracení, případně selhání ledvin, u tohoto prudkého jedu lze navíc snadno překročit smrtelnou dávku.

Pokud se se svým psím miláčkem pohybujete ve vyšší trávě, pořádně ho po návratu domů prohlédněte. Sezona klíšťat totiž pomalu začíná.
Jaro je tady, oprašte repelenty. V lese se psem si dejte pozor i na bachyně

„Snad nejznámějším případem neuváženého použití tohoto přípravku je neúmyslná otrava dvou francouzských prostitutek, kterým markýz de Sade podával čokoládu s příměsí kantaridinu. Za tento prohřešek byl odsouzen k smrti a musel prchnout z Francie. Bohužel, pověry o afrodiziakálním působení španělských mušek stále přetrvávají, a tak se i v dnešní době objevují případy otrav, někdy i smrtelných,“ přidali na svou facebookovou stránku zajímavost entomologové.

Nízká koncentrace jedu 

Známé jsou také případy úmrtí dobytka v oblastech, kde se puchýřníci přemnožili. Majka však obsahuje kantardinu malé množství a v nízké koncentraci, proto nenašla využití ani u travičů, ani jako afrodiziakum.

„Přesto však nešetrná manipulace s broukem může způsobit špatně se hojící puchýře. Takže pozor zejména na děti, s čím si to hrají v trávě,“ doplnil ekolog Libor Marčan.