Městská, ale i příměstská autobusová hromadná doprava v přerovském regionu totiž spadá do takzvaného integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.

Co to znamená? Že o případném navýšení ceny jízdného rozhodne krajská rada. Ta však nebyla po nedávných volbách ještě ustanovena.

„Nějaké ekonomické rozbory na vývoj cen jízdného už samozřejmě zpracované máme, ale stále vyčkáváme. Teď se totiž tvoří politika. Teprve po jejím ustanovení budeme materiál předkládat nově ustanovené krajské radě. Případnou změnou jízdného se tedy bude zabývat radní, který bude mít oblast dopravy na starosti,“ informoval vedoucí odboru dopravy Olomouckého kraje Zdeněk Kocourek.

„Nepředpokládám, že by mělo od ledna dojít k navýšení ceny jízdného v autobusové dopravě, ale stále čekáme na postoj nových zástupců kraje. Pokud se zdražovat bude, pak k tomu určitě nedojde hned od ledna. Nové vedení kraje totiž tento materiál určitě za necelé dvě měsíce do konce letošního roku nestihne projednat,“ míní Otakar Šatánek, vedoucí obchodní oblasti pro Přerov ze společnosti Veolia Transport, která zajišťuje autobusovou přepravu v Olomouckém kraji.

Podle jeho slov se jízdné v Přerově nezdražovalo zhruba dva roky. Město však na zajišťování provozu městské autobusové dopravy doplácí čím dál vyšší částky. Jen letos muselo vyplatit dopravci na ztrátu při zajišťování autobusové obslužnosti více než 19 milionů korun.

„Maximální sazbu jízdného, která je stanovena na osm korun, zatím nevyužíváme. Cena se ve městě drží na sedmi korunách. Do konce roku se zdražovat určitě nebude, ale v příštím roce k nějaké změně dojít může. Na tom se však musíme dohodnout s vedením Olomouckého kraje,“ řekl k tomu přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Osloveným přerovským obyvatelům se ale případné zdražování za autobusovou přepravu nezamlouvá. Největší kritika vycházela z úst důchodců, kteří přepravu autobusy využívají nejčastěji.

„S příchodem nového roku dochází ke zdražování naprosto všeho – od nájemného, elektřiny, plynu až po potraviny. Takže mě by tohle vůbec nepřekvapilo. Je to ale sprosťárna, aby se zdražování autobusů týkalo i nás důchodců. My jsme totiž na autobusovou dopravu zcela odkázáni,“ svěřil se senior Ladislav Zemánek z Přerova.

„Autobusem jezdím docela často. Třeba na nákupy do marketů, na hřbitov nebo k vlakovému nádraží. Jako důchodce si kupuji průkazku na celý rok, která mě letos stála 300 korun. Pokud by ale měla být od příštího roku dražší, už bych si ji nepořizovala. Ta cena už mi tak připadá dost vysoká. To si radši občas koupím jednorázovou jízdenku u řidiče a cestování omezím,“ dodala důchodkyně z Přerova Věra Procházková.

V Hranicích zdražování nechystají

Jiná situace s autobusovou přepravou panuje v Hranicích. Tamní autobusová doprava totiž nespadá pod integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje.

O výši jízdného tedy rozhodují výhradně zástupci tamní radnice. Podle nich se však zdražení jízdného od nového roku ve městě nechystá.

„Zhruba před měsícem jsme tu měli problémy se zajišťováním městské autobusové hromadné dopravy. Předchozí dopravce totiž přestal ze dne na den poskytovat své služby, a proto jsme museli povolat nového dopravce, kterým je ČSAD Frýdek-Místek. Se zdražováním jízdného ale od ledna nepočítáme. Cena by měla zůstat na stejné úrovni jako doposud,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.