Zvednout částku na dvojnásobek nedoporučil městu ani jeho vlastní finanční výbor, který tento záměr označil za jeden z nejkontrover­znějších materiálů.

Proti zvýšení se nakonec v hlasování vyslovila většina zastupitelů.

Návrh na zavedení koeficientu číslo 2 formou nové obecně závazné vyhlášky vypracoval finanční odbor magistrátu. Pro vlastníky bytů, rodinných domů a dalších nemovitostí na území Přerova by to znamenalo až dvojnásobnou finanční zátěž.

Město by tím ale zároveň získalo výrazný přísun finančních prostředků do své kasy.

Namísto stávajících 24 celkem 48 milionů. „Například majitelé třípokojového bytu v Přerově o rozloze 70 metrů čtverečních by zaplatili roční daň z nemovitosti ne 300, ale 600 korun. Vlastníci rodinného domu se zastavěnou plochou 100 metrů čtverečních, kteří teď platí 664 korun, by pak uhradili téměř 1 300 ročně,“ upřesnila už dříve Milena Homolová z finančního odboru města.

Návrh na zvýšení daně z nemovitosti ale někteří zastupitelé na jednání podrobili tvrdé kritice. „V době ekonomické krize přece nemůžeme zvyšovat koeficient a daň. Dopady krize se navíc ještě ani naplno neprojevily,“ vyjádřil svůj názor třeba náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS), který je odpůrcem takového řešení.

Podle radního Jaroslava Čermáka (ODS) je daň doslova „nemravná“. „Prodáváme našim obyvatelům byty, a hned poté jim zvedneme daň?,“ ptal se Čermák a řekl, že na zvýšení daně by doplatili i podnikatelé, kteří už teď mají problémy s poklesem zakázek.

Podle zastupitele Vladimíra Puchalského (Společně pro Přerov) město zvýšením daně z nemovitosti řeší pouze svou rozpočtovou situaci. „Nebylo by moudré svolat v červenci zastupitelstvo kvůli tomu, v jaké finanční situaci se bude město nacházet z hlediska daňových výnosů?,“ navrhoval Puchalský.

Ten se zvýšením daňové zátěže obyvatel nesouhlasí a hledal by finanční rezervy jinde. Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) naproti tomu zvýšení daně obhajoval.

„Znamenalo by to 24 milionů korun do rozpočtu města, a tuto částku bychom mohli využít na budování infrastruktury a na další opravy,“ vysvětloval Lajtoch. Proti návrhu se však nakonec postavil i finanční výbor města.

„Byl to jeden z nejkontrover­znějších materiálů. Hlavním důvodem, proč s ním nesouhlasíme, je jeho vliv na vlastníky nemovitostí. Zvyšovat zátěž plátců v období krize nemůžeme. Na podnikatele by to mělo velký dopad a zvýšení daně by mohlo vést i k nezaměstna­nosti. Podnikatelé by to zkrátka neutáhli,“ uzavřela předsedkyně finančního výboru města a bývalá radní Naděžda Jačková (ODS).

Co se ještě projednávalo v pondělí na zastupitelstvu? PODÍVEJTE SE