Opozice tím nadšená není a myslí si, že by měla radnice počkat až na schválení konsolidačního balíčku Poslaneckou sněmovnou, který počítá se zvýšením základní sazby zhruba na 1,8 násobek.

„Je s velkým otazníkem, co schválí Poslanecká sněmovna, a zda projde návrh, podle kterého se má daň z nemovitosti takzvaně valorizovat. Pokud město nyní odsouhlasí navýšení daní, tak budou koeficienty vycházet z jiných základů. Může se tedy stát, že když se to všechno potká dohromady, budeme na té samé sumě, o které jsme se bavili zhruba před rokem. Pro některé lidi to může být šok,“ vyjádřil svůj názor zastupitel za KDU-ČSL Ladislav Šťastník.

Radnice v Kojetíně
Pětinásobné zvýšení daně v Kojetíně nebude, nová koalice změnu zruší

Kojetínská radnice chtěla loni prosadit pětinásobné zvýšení daně z nemovitosti s tím, že by se opatření dotklo asi tří desítek místních podnikatelů. Od svého návrhu ale nakonec ustoupila.

„Tentokrát chce vedení radnice zvedat daň plošně všem. Eliminují dokonce i ty historicky nízké koeficienty, které byly ve vesnicích Popůvky nebo Kovalovice. Stejné daně z metru čtverečního tedy budou platit v místních částech i v Kojetíně. Přitom komfort bydlení je úplně někde jinde,“ namítl zastupitel.

Město slibuje jako kompenzaci snížení poplatků za komunální odpad

Starosta Kojetína Leoš Ptáček (Kojetín 2022) ale návrh na zvýšení koeficientu obhajuje tím, že město chce tímto způsobem kompenzovat neustále se zvyšující náklady na svoz odpadu.

„Občané v Kojetíně dnes platí pouze šedesát procent reálné ceny. V okamžiku, kdy sáhneme na cenu za svoz komunálního odpadu, naroste nám dlužná částka, kterou nejsme schopni vybrat od neplatičů. To ale není smyslem, protože čím dál více se bude dít to, že poctiví lidé, kteří řádně platí, budou dál dotovat neplatiče,“ vysvětlil Leoš Ptáček.

Ulice 9. května v Přerově je pořád rozkopaná a zejména starší lidé si už na vleklou stavbu stěžují.
VIDEO: Stihnou to? Stavební ruch v ulici 9. května obtěžuje hlavně seniory

Podle návrhu, který koalice předkládá do zastupitelstva, se má zvednout místní koeficient ze stávající hodnoty 1,3 na 2,5. „Současně se ale zcela ruší koeficient 1,6, což je koeficient takzvaně podle počtu obyvatel,“ upřesnil. Lidé podle návrhu nové obecně závazné vyhlášky zaplatí od příštího roku méně za komunální odpad.

„Sleva na svozu odpadů je pro každého obyvatele 200 korun, občané nad 65 let, invalidní důchodci a děti do 12 let dokonce zaplatí o 400 korun méně. Pro občana bude tedy ten dopad v průměru naprosto minimální a zhruba u poloviny domácností to bude tak, že na tom budou lépe,“ shrnul.

Do městské pokladny by mělo jít díky navrženému zvýšení koeficientu 15 milionů korun. „A to i s průmyslem včetně Amazonu,“ podotkl. Nová vyhláška by měla začít platit od příštího roku.

Ilustrační foto.
Nápady obyvatel, jak vylepšit Přerov, odtajněny. Rozhodne hlasování

Návrh podpořila i kojetínská ODS. „Stáli jsme před rozhodnutím, jestli zvýšit poplatky za komunální odpad, nebo to vzít z jiného konce - ulehčit lidem za odpady a zvýšit daň z nemovitosti, kterou zaplatí všichni v Kojetíně. Naše strana návrh podpořila, protože se občané dočkají kompenzace v podobě snížení poplatku za komunální odpad,“ konstatoval místostarosta Kojetína za ODS Arnošt Petružela.

Se zvýšením koeficientu naopak nesouhlasí Kateřina Janoušková, zastupitelka za ČSSD. „Stát má navyšovat základní sazbu daně na zhruba 1,8 násobek, a tím dojde k výraznému zvýšení základní daně z nemovitosti. Proto je pro mě předčasné navyšovat místní koeficient z původních 1,3 na 2,5 násobek. Otázkou je, je proč teď - a proč o tolik? Na co se peníze použijí v největší recesi za poslední období, kdy ceny energií, pohonných hmot a inflace jsou nejvyšší za poslední desetiletí a oproti tomu množství zakázek ve výrobě, průmyslu a stavebnictví neustále klesá?," ptá se.

Jiná města na Přerovsku v tuto chvíli o zvýšení daně z nemovitosti neuvažují. „Asi před dvěma nebo třemi lety jsme zvažovali navýšení daně z nemovitosti u průmyslové zóny, ale vzhledem k nejasnému výkladu ministerstva jsme od toho nakonec upustili,“ řekl starosta Hranic Daniel Vitonský (ANO).

Ilustrační foto
Bič na pobudy v Přerově. Zastupitelé schválili vyhlášku proti žebrání

Jiná města na Přerovsku v tuto chvíli o zvýšení daně z nemovitosti neuvažují. „Asi před dvěma nebo třemi lety jsme zvažovali navýšení daně z nemovitosti u průmyslové zóny, ale vzhledem k nejasnému výkladu ministerstva jsme od toho nakonec upustili,“ řekl starosta Hranic Daniel Vitonský (ANO).

Ani v Přerově se o zvýšení koeficientu daně z nemovitosti neuvažuje. „Zatím zůstává stejný. Pokud se jej rozhodnou zástupci města změnit, musí tato záležitost projít hlasováním zastupitelstva a znamenalo by to novou obecně závaznou vyhlášku. V tuto chvíli čekáme, v jaké podobě projde daňový balíček,“ shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.