Na střeše pětadvacet metrů vysoké věže bylo ve čtvrtek pořádně živo, sundával se metr a půl vysoký kříž a měděná makovice. „Části se musí nejdříve očistit. Také se musí spravit makovice, ve které jsou díry, někdo do ní v minulosti střílel a poničil ji," prozradil stavbyvedoucí Robert Tuček. Podle starosty Dřevohostic mohou rány pocházet z období druhé světové války. „Usoudili jsme, že by to mohlo být ještě od samopalu. Některé díry po střelách byly přetmelené, ale tmel už opadával, takže ji celou necháme otryskat a zřejmě ji pozlatíme," vysvětlil Petr Dostál.

V současnosti se pod dozorem památkářů odstraňuje stará omítka, pozor se přitom musí dát na dvoje sluneční hodiny, které jsou umístěny ve vrchní části zvonice. „Musíme natřít ručičku, která měří před dva metry. Z té výšky ale skoro nejde vidět, takže se chceme s památkáři domluvit, jestli bychom ji mohli trošku zvětšit. Pokud by bylo potřeba sundat omítku i s hodinami, tak bych je musel okopírovat a spočítat. To není vůbec lehké," nastínil Ladislav Sigmund.

Rozpočet venkovní rekonstrukce vyjde na zhruba půl milionu korun, obec získala dotaci 180 tisíc z Ministerstva kultury v rámci Havarijního programu určeného na záchranu kulturních památek. V budoucnu by ve věži mohla být umístěna také expozice o historii Dřevohostic a především o Jednotě bratrské, která zde působila. Roku 1561 si v Dřevohosticích postavili školu, bratrský dům i sbor. K němu na konci 16. století přibyla zvonice, kolem které byl bratrský hřbitov. Na přelomu roku 2013 a 2014 objevili pod zvonicí archeologové prázdnou kryptu.