„Zvon je čerstvě odlitý u příležitosti sedmdesátého výročí naší dílny. Mně osobně se velmi dotýká jeho výzdoba, kterou jsem vymyslela ve spolupráci s výtvarníkem Stanislavem Mikou. Ten vymodeloval portréty zakladatelů dílny - mé babičky a dědečka. Rozhodli jsme, že tam bude i portrét mojí maminky a můj. Sedmdesát let historie je přece jen dlouhá etapa,“ prozradila Leticie Vránová-Dytrychová, pokračovatelka zvonařské tradice.

Podle ní v sobě nese zvon spoustu atributů rodu Dytrychových.

„Jeho koruna je velmi dominantní, protože je ve tvaru D - jako Dytrychovi. Zní tónem D - druhé oktávy. Protože je zvon hudební nástroj a hudba se píše v notách, jsou zde i náznaky notové osnovy a not. Obsahuje také citát, který mě dlouho provází: Hlas zvonů do srdcí v nás,“ přiblížila.

Unikátní dílo bude zdobit nový ateliér.

Stavba tzv. průpichu v Tovární ulici v Přerově, 25. listopadu 2021
Tovární dostává asfalt, do Vánoc tam mají jezdit auta

Miniatury i obři

Podle vedoucí Galerie města Lady Galové jsou na výstavě k vidění tři desítky brodeckých zvonů různých velikostí a stovky prodejních miniatur. Zajímavostí je i ukázka historické zvonice na dřevěných stojkách a stylizace zvonařské dílny.

Stěny galerie zaplnily rovněž dobové fotografie dílny a vzpomínky na významné zakázky zvonů s příběhem.

„Výstavu jsme aranžovali ve vánočním duchu a je dekorována větvičkami tújí, která je součástí kartuše zvonařské dílny,“ přiblížila Lada Galová. Vstup do stylizované dílny, ve kterou se proměnila zadní místnost, je rámován originálním dobovým vývěsním štítem.

„Demonstrace lití zvonů včetně takových detailů, jakými jsou nářadí, formy, nádoby na míchání zvonoviny nebo licí azbestové kabáty a štíty, doplní také formičky k voskovému odlévání výtvarných prvků na zvonech - reliéfů či ornamentů,“ dodala.

Odlévání prvního zvonu z veřejné sbírky pro renesanční zvonici v Dřevohosticích, 9. června 2021 ve zvonařské dílně Brodku u Přerova
Ať krásně zvoní! Takto se odléval nový zvon Maria, na který se složili lidé

Návštěvníci spatří také ukázky formovací jílovité hlíny včetně příměsí, jakými jsou ječmenné plevy, kravské chlupy nebo pivo.

„První zvon odlil v roce 1950 v místě současné dílny dědeček Josef Dytrych. Teprve po dlouhých sedmi desítkách let se naše dílna přemístí - letos jsem začala s výstavbou moderního areálu s výstavní síní na okraji naší obce,“ řekla zvonařka Leticie Vránová - Dytrychová, která na výstavu vybrala i významné exponáty z brodecké dílny.

Raritou je třeba zvon, speciálně odlitý v roce 1990 u příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II. v Olomouci. Tehdy nechala rodina Dytrychových požehnat dvěma zvonům, z nichž jeden papeži darovala, a druhý má ve svém depozitáři a k vidění je na výstavě.

Své místo mají na výstavě i netradiční zvony.

„Miluji extrémy, ráda porušuji linie zvonu, kdy záměrně dochází k nežádoucím tónům, ale je to cesta, kterou ráda zkouším - odchylovat se od zavedeného standardu,“ vysvětlila zvonařka. Takový byl podle ní třeba zvon do Ho Či Minova Města, který postrádal klasickou hlavu zvonu, již nahradila dračí s trnovou korunou.