„Pro mě je to moc těžké loučení a nevím, jestli to vůbec dořeknu a nerozbrečím se. Byl jsem tady ministrantem od šesti let a jako dítě lítal po schodech zvonice. Zvonilo se ráno, odpoledne i večer na ukončení celého dne, prostě nádhera,“ vzpomínal jeden z místních obyvatel Miloš Kvasnica.

Se stejnými pocity se loučila se zvonem i Marie Jelínková.

„Velice ráda na to vzpomínám, protože jsme bydleli jen kousek od zvonice. V dětství jsme tu prožili spoustu radosti, a když jsme chodili z májových, tak tu voněly stromy a létali chrousti. Zvonilo se pravidelně v šest ráno a také večer v šest. Když jsme nebyli přesně v šest doma, tak se maminka vždycky zlobila,“ popsala.

Historickou bratrskou zvonici v Dřevohosticích zdobí zvon Maria přesně tři sta let - od roku 1721.

„Byl odlit u Jana Antonína Behra v Olomouci jen krátce poté, co při požáru vyhořel kostel na náměstí. Zvon má pohnutý osud, a i když byl dvakrát zrekvírován, nikdy neposloužil válečným účelům. Za první světové války byl pouze spuštěn a o několik měsíců později zase vytažen zpátky. Za druhé světové války byl odvezen a někdy v roce 1945 jej našli ve skladu u Vídně - hned ho tedy na zvonici zavěsili,“ přiblížil jeho osud starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Na zvonu Maria se poprvé objevila prasklina symbolicky v roce 1948.

„Podruhé byla zjištěna v roce 2010. Důležité je, že prasklo tělo, ale nikdy ne srdce zvonu. Původně jsme si řekli, že když má Maria takový pohnutý osud, zvon jen opravíme a vrátíme zpátky. Jenže oprava by stála 300 tisíc korun, a tak jsme tuto myšlenku zavrhli. Protože si letos připomínáme tři sta let od jeho odlití, rozhodli jsme se k výročí pořídit zvon nový,“ řekl starosta.

Výtěžek veřejné sbírky, která měla pomoci s financováním, podle starosty předčil očekávání. Na účtě se totiž sešla rekordní částka - 750 tisíc korun.

„Do sbírky se zapojily i místní spolky - hasiči přispěli částkou 30 tisíc, sokoli dali dokonce 50 tisíc. Pomohli i občané, zastupitelé okolních obcí a farnost. Když se částka blížila půl milionu korun, zasedla obecní rada a rozhodli jsme se, že pořídíme i druhý zvon,“ dodal.

Kromě nového zvonu Maria s reliéfem Panny Marie Svatohostýnské a logem obce přibude i zvon svatého Havla - právě ten je totiž patronem místního kostela i obce. Zvony odlije vyhlášená dílna rodiny Tomáškových-Dytrychových z Brodku u Přerova. Ve zvonici budou instalovány 14. srpna.