Pavlovice u Přerova

Hana Šejdová s manželem si již několik nenechají ujít myslivecký ples v Pavlovicích u Přerova.

„Vyrazí nás pokaždé skupina přátel a moc si to tam užijeme. Je to naše tradiční akce – na plese jsme byli alespoň desetkrát," prozradila. A nevynechá ani letos, kdy se ples koná 17. ledna.

Myslivci v Pavlovicích pořádají ples více než padesát let.

„Zvěřina se chystá celý rok. Kuchař ji pak připravuje tři dny, před samotným plesem i celou noc," prozradil Miroslav Šimčík, předseda Myslivecké sdružení Mezilesí v Pavlovicích.

A jak připomněl, uspořádání velké akce pro stovky lidí nezávisí pouze na myslivcích. „Bez našich manželek bychom to nezvládli," dodal.

Troubky

Doslova za dveřmi je také tradiční myslivecký ples v Troubkách, který se koná v sobotu 10. ledna. Na návštěvníky čeká dvě stě padesát smažených jeleních řízků, guláš nebo pečený divočák.

„Nachystáno máme i tisíc bažantů – sami si je chováme. Všechno, co ulovíme, jde do tomboly. Dřív si myslivci nechávali drobnou zvěř, ale to už dnes neplatí," vysvětlil Stanislav Svozil, předseda Mysliveckého sdružení Mezivodí Troubky.

Loni na jejich ples dorazilo na čtyři stovky lidí, zhruba sedmdesát procent jich přitom podle odhadu Stanislava Svozila bylo přespolních. I proto pořadatelé zorganizovali speciální autobusový spoj, který vyrazí z Přerova a po skončení plesu přiveze návštěvníky zase zpátky.

Kokory

S velkým zájmem se setkává i ples v Kokorách, který vznikl na žádost veřejnosti teprve před pěti lety.

„Plesy jsme začali dělat na nátlak lidí," přiznal Martin Pavlík, člen Mysliveckého sdružení Hradisko Kokory, který byl jmenován ředitelem mysliveckého plesu. Stojí za to připomenout, že loňský ročník navštívilo téměř 500 hostů.

„Chceme, aby tady lidé zapomněli na stres, na práci a hlavně se dobře bavili. Připravujeme se už od září, zvěřiny bude dost," přiblížil k akci, která se v Kokorách koná v sobotu 7. únoru.

Další místa

Myslivecké plesy jsou fenomén, který stále přitahuje zájem lidí. Jen na Přerovsku je jich hned několik – například v Kojetíně, v Dřevohosticích, v Oseku nad Bečvou, v Horní Moštěnici, v Prosenicích nebo ve Veselíčku. Stačí si jen vybrat.