„V přerovském regionu evidujeme 34 zubních lékařů. Tento počet je dostačující,“ uvedla Věra Vaculíková z Oblastní stomatologické komory v Olomouci. Řada zubařů má však plno a přijímá nové pacienty omezeně, nebo vůbec.

„Mám spoustu pacientů. Pokud ještě přijmu někoho nového, pak jsou to jedině děti rodičů, kteří ke mně chodí už dlouhodobě,“ řekla například zubní lékařka z Přerova Alena Adamcová.

Situace je obdobná ale také v jiných městech na Přerovsku. „Přijímáme jen omezeně. Máme totiž dost plno,“ sdělil stomatolog v Lipníku nad Bečvou Milan Šelle. „V současné době nové pacienty nepřijímáme, ale to se může časem změnit,“ uvedla zubní lékařka v Kojetíně Pavla Wernerová.

Přitom někteří oslovení zubaři jsou žádostmi o přijetí nových pacientů doslova zasypáni. „Stává se, že se během dne objeví i několik pacientů s žádostí o registraci,“ potvrdila přerovská zubní lékařka Jana Kunetková.

Z internetových stránek českých zubních lékařů vyplývá, že oficiálně v současné době přijímají nové pacienty jen dva zubaři v Přerově. Oba přijímají nejen dospělé, ale i dětské pacienty.

Přitom dětští pacienti se v posledních letech dostali do svízelné situace. Poté, co byla zrušena dětská stomatologická střediska, kam hromadně a hlavně pravidelně vyrážely děti se školami, přešly většinou k zubařům, kteří do té doby ošetřovali jen dospělé. A těm se do ošetřování dětí moc nechce. Děti tak končí nejčastěji v ordinacích, kam docházejí jejich rodiče.

„Obě mé dcery docházejí k zubařce, ke které chodím i já s manželem,“ potvrdila Zdenka Vymazalová z Přerova.

Zrušení dětských zubních středisek s sebou nese další problém. Odkdy a jak často budou děti navštěvovat zubaře, už totiž záleží jen na jejich rodičích. Ti však tuto starost zřejmě podceňují.

Podle zubních lékařů totiž přibývá dětí, které mají velké problémy se zuby. „Setkáváme se s tím často, že děti mají úplně zkažené zuby a mnohdy ani nevědí, jak si je mají správně čistit,“ řekla pracovnice jedné z přerovských mateřských škol Jana Zemánková.