Přechody byly odstraněny při frézování silnice v loňském létě kvůli nevyhovujícím normám. Jeden z nich je ale na silnici v Tovární ulici ještě v těchto dnech dobře viditelný.

„V minulém roce byl podán pokyn na zrušení dvou přechodů kvůli nevyhovujícím současným normám, a to z důvodu zajištění bezpečnosti. Je ale možné, že na vozovce značení přechodu ještě zůstalo," shrnula Eva Šáchová z oddělení dopravně správních agend přerovského magistrátu.

Křižovatka ulic generála Štefánika, Durychovy a Tovární - dva přechody zrušeny, zbylému chybí značky

Riskantní přecházení

Podle upozornění jednoho z našich čtenářů je dopravní značení v této části města nebezpečné.

„U přechodu pro chodce, který je blíže k pekárně, chybí z obou stran dopravní značka Přechod pro chodce. V minulém roce bylo značení při rekonstrukci silnice zrušeno a zhruba před měsícem a půl bylo po rekonstrukci silnice znovu vyznačeno. Podle mě by bylo lepší, kdyby tam byl i ostrůvek," myslí si Roman K. z Přerova, který dodal, že přecházení přes přechod může být riskantní hlavně v zimních měsících.

Plány na přechody jsou

Přerovský magistrát ale v této lokalitě plánuje i další úpravy, avšak s nejistým datem dokončení.

„Přechod byl zrušený na podnět policie kvůli zajištění bezpečnosti. Zbývající značení by se mělo odstranit, nepůjde však o nový povrch. V projektovém řízení je v plánu úprava přechodů na této křižovatce za dvě stě padesát tisíc korun," upřesnil vedoucí oddělení správy ostatního majetku a komunálních služeb magistrátu města Přerov Zdeněk Holas.

Křižovatka ulic generála Štefánika, Durychovy a Tovární - dva přechody zrušeny, zbylému chybí značky

Nehodovost se nezvýšila

Policejní statistiky navíc v posledních dvou letech potvrzují, že se i po zrušení nevyhovujících přechodů nehodovost v úseku nijak razantně nezvýšila.

„Na přechodu pro chodce u pekárny v ulici Generála Štefánika letos ani loni nedošlo k žádnému střetu mezi chodcem a vozidlem. Co se týká celé křižovatky, tak v letošním roce zde nebyla zaznamenána dopravní nehoda. Loni se zde staly dvě. Při první došlo ke střetu dvou aut a při druhé řidička nezvládla řízení a poškodila si vůz najetím na obrubník," uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Zrádná křižovatka

Na tento úsek si ale stěžují desítky lidí, které jsme u křižovatky oslovili v našem testu.

„Je to tu špatné. Měly by ty dva přechody obnovit. Kousek odsud jsou fabriky, kam chodí plno lidí. A ten nový přechod v ulici Generála Štefánika by měli možná lépe zvýraznit," myslí si jeden z kolemjdoucích Jiří Zaoral z Přerova.

I řidiči souhlasili, že je lidé, přecházející mimo vyznačená místa občas dokáží zaskočit.

„Křižovatka sama o sobě je zrádná. Na poslední chvíli je těžké rozeznat, která cesta je hlavní. Navíc někteří řidiči, kteří jedou směrem od nádraží, neví, že tu byl dříve přechod, a že tu proto stále často přechází lidé. Osobně v těchto místech raději vždy zpomalím," podotkl řidič z povolání Josef Brtník z Přerova.

Křižovatka ulic generála Štefánika, Durychovy a Tovární - dva přechody zrušeny, zbylému chybí značky

Jak se mám dostat na zahrádku?

V těsné blízkosti křižovatky přecházela během patnácti minut desítka lidí, kteří neměli jinou možnost, než přejít silnice na vlastní riziko mimo vyznačené přechody. Pokud by chtěli přejít s klidem, jejich cesta by se prodloužila o stovky metrů.

„Dříve tady byl často využívaný přechod na zahrádky, které jsou směrem k Lověšicím. Teď tu ale není šance klidně přejít. Jak se k nim máme bezpečně dostat?," ptal se jeden ze zahrádkářů Vladimír Kočara starší z Přerova.

Ten se přes silnici, na níž jsou vidět pozůstatky starého značení přechodu, vydává několikrát týdně.

„Když jedu na kole ze zahrádky, tak raději volím cestu postranní uličkou, která vede podél silnice. Navíc ten přechod naproti, který tu nedávno vyznačili, není značený. Většinou je tam nebezpečné přejít, protože auta jezdí směrem od Horních Moštěnic jak blázni," dodal.

Nápad? Ostrůvek

Ztíženou situaci mají především starší lidí, kteří jsou při přecházení silnice velmi opatrní.

„Nedávno jsem tady viděl starou paní, která tu stála více než pět minut, než přešla. Pustí vás v jednom směru a v druhém vás srazí," dodal další ze zahrádkářů.

O chvíli později přecházela nově vyznačený přechod v ulici Generála Štefánka mladá žena. Ta se vyjadřovala v podobném duchu. „Je mi to tu často nepříjemné, když přecházím. Některá auta jezdí velmi rychle. Možná by pomohlo, kdyby tu uprostřed byl nějaký ostrůvek," vyjádřila svůj názor Lucie Josefíková z Přerova.

Nebezpečí číhá i v Durychově ulici

Podobná situace je v ulici Durychova, kterou lidé také často přecházejí mimo vyznačená místa. „Potom, co to tu přefrézovali, je to katastrofa. Je jen otázka času, než se tu něco stane," sdělil Miroslav Sýkora z Přerova.

Některým lidem však odstranění dvou přechodů nevadí. Spíše kritizují řidiče, jedoucí ke křižovatce z vedlejší Durchovy ulice. „Jezdí tu, jako by byli na hlavní. Často tu i autobusáci nedají přednost," uzavřel Vincenc Košar z Přerova.