Ve čtvrtek tohoto hlodavce, kterému se také někdy říká stromový dikobraz, představili pracovníci zoologické zahrady.
„Jsou to zvířata, která jsme dovezly začátkem tohoto týdne, pocházejí od obchodníka z Holandska. Tento druh už chováme s různými přestávkami už od roku 2005 a v současné době máme jednoho samce a dvě samice,“ uvedla mluvčí zoo Hana Labská.
Urzoni jsou hlodavci, kteří vzhledem připomínají dikobrazy. „Jsou to jejich vzdálení příbuzní, protože jsou jiné čeledi. Daleko blíže však mají třeba k morčatům,“ pokračovala.
Tělo mají porostlé dlouhými hnědými chlupy s bílým zakončením, ostny má na svrchní straně ocasu a částečně i na hřbetě. Jsou bílé s hnědým zakončením. „Velice šikovně šplhají po stromech, mají k tomu uzpůsobené ostré drápy, které jim ve šplhání pomáhají. Jsou to hlodavci, čili býložravci, takže na jaře se živí pupeny, květy a pak také ožírají kůru, plody stromů a v zimě nepohrdnou ani jehličím. Říká se, že jeden jedinec dokáže zničit celý strom, tím jak mu ožere kůru,“ vysvětlila mluvčí.
Stejně jako dikobrazové tak i urzoni jsou zvířata s podvečerní a noční aktivitou.
„V nebezpečí se pak urzoň otočí k protivníkovi zády a protože má ostny hlavně na ocase, tak na něj začne couvat a pokud se protivník nedá zastrašit, tak ho ocasem udeří. Jeho ostny jsou velice ostré a ještě mají zpětné háčky, které se z rány těžko vytahují a je to určitě velice nepříjemné,“ doplnila Labská. Kromě olomoucké zoo je návštěvníci mohou ještě vidět v zahradách v Praze a Plzni.