„Pár charz žlutohrdlých, těchto zajímavých a velmi aktivních lasicovitých šelem, získala naše zoo ze zoologické zahrady v ruském Jekatěrinburgu. Jsou to sourozenci, narození loni v květnu a jmenují se Mirra a Migel. Do naší zoo přišli už na začátku roku 2009,“ uvedla mluvčí zoo Hana Labská a doplnila, že návštěvníci je mohou vidět na takzvané vrstevnicové cestě, kde jsou vystaveni.

Charza žlutohrdlá neboli Martes flavigula žije především v subtropických a tropických pralesích až do nadmořské výšky okolo tří tisíc metrů. Má převážně denní aktivitu, v okolí lidských obydlí však loví i v noci.

Velmi dobře šplhá a většinu života tráví na stromech. Lze ji nalézt v lesích mírného pásma Himálaje, jihovýchodní a východní Asii, ruském Dálném východě a Korejském poloostrově.

„Dožívá se až čtrnácti let, je všežravec, požírá hmyz, ptáky a jejich vejce, plazy a obojživelníky, občas i poletuchy a jiné drobné druhy savců, dokáže však ulovit i menší druhy kopytníků jako jsou kabaři nebo muntžaci. Nepohrdne ani sladkým ovocem, různými bobulemi a velmi ráda má i med,“ pokračovala mluvčí.