„Jako dorostenka jsem v roce 1948 cvičila dvě skladby a bylo to moc pěkné. Jedna z nich byla taneční na píseň Ha ty svatý Vavřinečku,“ vzpomíná na poslední demonstraci sokolského ducha ještě před tím, než je umlčeli komunisté a na stadionech je vystřídali cvičenci spartakiády.

Do nácviku sokolských skladeb se Zdena Koluchová znovu zapojila hned po sametové revoluci a s výjimkou roku 1994 nevynechala jediný slet.

„Nikdo si nedovede představit ten nádherný pocit, když jsme v Praze a vstupujeme bránou borců na stadion. Všichni to prožíváme, a když jedeme do Prahy, tak většinou ani nikdo neonemocní. Docvičíme skladbu takoví šťastní,“ neskrývá emoce.

Hold naší vlasti

Skladba seniorek a seniorů, se kterou letos vystoupí na Všesokolském sletu v Praze, má symbolický název Princezna republika.

„Nesnažíme se v ní předvádět, jak jsme dobří, a co všechno dokážeme, ale je to symbolický hold naší vlasti na hudbu Karla Hašlera,“ přibližuje.

Do Prahy pojede ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy v Přerově devět seniorů, ale na krajském sletu, který se uskuteční 16. června v Přerově, se jich předvede mnohem více. „Nejmladšímu je šedesát osm, nejstarší cvičenky mají přes devadesát,“ upřesňuje Zdena Koluchová.

Ženy cvičí v tmavomodrých sukních a bílých halenkách s výšivkami na rukávech a kolem krku. Muži mají na sobě modré kalhoty a rozhalenkové košile.

„Dříve jsme nosili skládané sukně, které byly hodně moderní za první republiky, dnes už jsou ale trochu jiné,“ podotýká.

Hlavně nezlenivět

A jak si i ve svém věku udržuje dobrou fyzickou kondici? Základem je podle Zdeny Koluchové nezlenivět a neuhýbat pohybu. Proto si dvakrát do týdne protáhne tělo v sokolovně a podílí se i na nácviku skladeb pro Všesokolský slet v Praze.

„Když chodíte celý rok pravidelně do Sokola a cvičíte, tak vám to ani nepřijde. Pohyb je pro mě samozřejmostí. Věnuji se i turistice a nedám dopustit na procházky v Alpách nebo po Valašsku, odkud pocházím,“ vysvětluje.

Do nácviku na krajský sokolský slet se letos zapojili malí i velcí a na stadionu Spartaku v Přerově se představí 16. června v jedenácti skladbách. Na hřišti se postupně vystřídá na 1 700 cvičenců. Ještě předtím se ale uskuteční slavnostní průvod, který se vydá ve 14 hodin z náměstí T. G. Masaryka na hřiště Spartaku. První skladbu mohou lidé zhlédnout od 15 hodin.