„Začali jsme se sklizní minulý pátek a žně budou u konce v závěru příštího týdne,“ řekl předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Podle jeho slov bude letošní úroda slabší.

Slabé jarní deště přineslyslabší úrodu

„Odhaduji tak 65 metráků po hektaru, zatímco loni to bylo skoro 78 metráků. Na slabší úrodě se podepsal jarní nedostatek vláhy, bylo totiž hodně sucho,“ vysvětlil.

V současné době probíhá sklizeň ozimé pšenice.

Chmele by mělo být dost

„Na jarní ječmen půjdeme až tak příští týden v pondělí a nebo v úterý. U chmele, který se sklízí koncem srpna, čekáme dobrou úrodu. I když nám nedávno vichřice poničila celkem třináct hektarů, nevadí to. Když byl chmel v největším vývinu, byly časté přeháňky a relativně teplo,“ řekl Lichnovský.

Kvalitu sklizně si pochvaluje agronom zemědělské společnosti v Rokytnici u Přerova Jaroslav Mackovík.

„Pšenici sečeme už od minulého čtvrtka. Přes víkend sice zapršelo, ale od pondělka jsme už zase v poli. Nejprve budeme sklízet ozimou pšenici, pak jarní ječmen a končí se makem,“ vyjmenoval.

Problémem jsou výkupní ceny

Úroda je podle něj letos nadprůměrná, problémem jsou však ceny u potravinářských a krmných pšenic.

„Zájem ze strany obchodníků je nižší a ceny jdou dolů. Ze strany zemědělců je proto snaha neprodávat a vyčkávat, až se ceny spraví,“ podotkl.

Zemědělci si prý nemůžou stěžovat na kvalitu sklízené pšenice. „Deště nám nevadily, problém by spíše nastal, kdyby začalo pršet na dozrálou pšenici. Výnos bude ale i tak o trochu nižší než loni,“ poznamenal.

Sklizeň komplikuje vlhkost

Na nepřízeň počasí si naopak postěžoval agronom Vladimír Kratochvíl ze společnosti Troubecká hospodářská.

„Kombajny vyjely do polí minulou středu, sklizeň ozimé pšenice nám ale zatím komplikuje vlhkost. Je to mokré, takže pozdě začínáme a brzy končíme.

Kvalita letošní úrody ale zatím vypadá slibně, bude toho od 5,5 do 6 tun. Loni jsme měli zhruba 7 tun, takže výnos je asi o patnáct procent menší,“ upřesnil.

Úrodu na ploše tisíc hektarů sklízejí v těchto dnech čtyři kombajny. Kdy bude úroda pod střechou, zatím agronom nedokáže odhadnout. „To je sportka. Nejvíce záleží na počasí, myslíme ale, že tak do příští středy,“ uzavřel.