„Už příští týden vyjedeme do řepek nebo velmi rané pšenice, ale počasí to možná bude ještě trochu natahovat. Na to, že jsme kvůli deštivému počasí zaseli až 26. listopadu a selo se prakticky do bláta, to s úrodou nakonec vypadá docela slibně. Na odhad výnosů je ale ještě brzy - o tom, jaká je sklizeň, můžeme mluvit až ve chvíli, kdy je pod stodolou,“ řekl Vladimír Kratochvíl, agronom společnosti Troubecká hospodářská.

V Troubkách pěstují ozimou pšenici, jarní a sladovnický ječmen, ale i řepku a sóju.

„Protože pořád poprchává, dobře nám rostou i vojtěšky a krmiva máme letos oproti ostatním rokům hodně,“ zmínil agronom.

Hané se zatím prudké přívalové deště, spojené s krupobitím a řáděním vichru vyhýbají. Zemědělci ale s obavami vzhlížejí k obloze.

„Příroda si s námi letos zahrává. Přeháňky nevadí, voda je dobrá pro cukrovku i další plodiny. Nesmí ale přijít nějaká katastrofa. Když vidíme, jak během dvaceti minut zpustošilo tornádo jižní Moravu a na Opavsku zase bouřky zvedly hladiny toků, jsme v prognózách opatrní,“ konstatoval agronom Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici u Přerova Jaroslav Mackovík.

Za Humny v Kostelci na Hané, borůvková farma, 15. července 2021
Za Humny v Kostelci se to modrá, o borůvky bez chemie je obrovský zájem

Také v Rokytnici začne sklizeň se zpožděním.

„Jaro bylo velmi chladné a vegetaci to zbrzdilo. Žně u nás tedy začnou až koncem příštího týdne. Oproti minulým rokům budou mít pět, sedm a ve vyšších oblastech možná i deset dní zpoždění. Loňský mokrý podzim byl složitý co se týče zakládání porostů ozimých obilovin - pšenic a ječmenů. Podle mě bude letošní úroda průměrná, úplný propadák by to být nemusel,“ odhaduje.

Značné ztráty utrpělo loni v srpnu Zemědělské družstvo v Kokorách, kde silný vítr pouhý týden před sklizní strhl šestnáct hektarů chmelnic a škoda se vyšplhala na tři desítky milionů korun. Pěstitelům chmele tehdy zbyly jen oči pro pláč.

„Když to spadlo, museli jsme odstranit všechny poničené konstrukce. Zalomené šikmé sloupy se vytahovaly ze země, vykopávaly se kotevní kameny a bylo nutné navázat nová lana. Letos jme navezli nové naimpregnované sloupy a udělal se lanový rošt,“ popsal práce na obnově chmelnic předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichovnský.

David Koller
Přerovské pivní slavnosti: zahraje David Koller i Ready Kirken

Podle agronomky družstva Lenky Jemelkové se chmelu daří.

„Právě začíná kvést - chmelnice jen nejsou tak olistěné jako loni, což ale nemusí být vůbec na škodu, protože se tam dostane více světla. Na Petra a Pavla má být konstrukce dorostlá až po strop a kromě jedné části nově vysazených chmelnic, které zatím nestihly dorůst, se to podařilo,“ řekla chmelařka Lenka Jemelková.

Zemědělské družstvo v Kokorách muselo po loňské vichřici obnovit zhruba dvacet hektarů chmelnic. Sklizeň by měla začít poslední týden v srpnu.