Kromě dvou mladých mužů z Přerova, kteří touto chorobou onemocněli počátkem září, propukla nemoc minulý týden také u třináctileté žákyně Základní školy na náměstí Míru v Kojetíně.
Třída, kterou dívka navštěvuje, je nyní v karanténě a ve škole platí přísná hygienická opatření.
„První dva případy žloutenky se objevily u dvou mladých narkomanů. Jsou to mladí muži ve věku 27 a 29 let, kteří žijí v jednom bytě. Oba mají přechodné bydliště v Přerově, ale jeden z nich pochází z Opavska a druhý z Havířova,“ uvedla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.
Podle jejích slov je od minulého pátku hospitalizována na infekčním oddělení prostějovské nemocnice také třináctiletá školačka ze Základní školy na náměstí Míru v Kojetíně.
„Nařídili jsme přísný dohled nad osobami, které přišly s dívkou do styku. Na odběry krve musejí jít všichni její spolužáci i učitelé a pod naším dohledem budou i rodinní příslušníci,“ shrnula epidemioložka. Škole navrhli hygienici takzvanou ohniskovou dezinfekci. „Všichni žáci si musejí po použití toalety umývat ruce nejen mýdlem, ale opláchnout je i v dezinfekci,“ upřesnila Skácelová.
Žáci šesté třídy, kterou dívka navštěvuje, jsou v karanténě, musí chodit samostatně na oběd a nemohou jezdit s ostatními dětmi na společné výlety. Mají sami pro sebe vyhrazené toalety a používají jednorázové utěrky. V celé škole se také provádí dezinfekce podlah a sociálních zařízení.
„Opatření bedlivě dodržujeme. Šesťáci mají zvláštní režim a jsou pod zvýšeným dohledem. Snažíme se minimalizovat kontakty s jinými žáky i pracovníky školy,“ popsal zástupce ředitele ZŠ na náměstí Míru Zdeněk Šípek.
Všechny školy na Přerovsku obdržely nařízení hygieniků, jak se mají na případnou epidemii žloutenky připravit.
„Svolali jsme mimořádnou pracovní poradu, kde jsme mluvili o preventivních opatřeních. Žáky jsme seznámili se základními hygienickými návyky, které musejí v těchto dnech dodržovat. Nakoupili jsme více dezinfekčních prostředků,“ vylíčila ředitelka Základní školy Svisle Libuše Skopalová.
Opatření proti šíření nákazy ale provádějí i v mateřských školách. „Nakoupili jsme mnohem více čistících prostředků s chlorem a zem stíráme i několikrát denně. Naštěstí u nás zatím žádné dítě žloutenkou neonemocnělo,“ shrnula ředitelka mateřské školy v Kratochvílově ulici v Přerově Lea Vodičková.
Výskyt žloutenky nepotvrdila žádná z pěti dotázaných škol v Hranicích. Na všech školách si učitelé vyhradili čas na to, aby žáky poučili o zvýšené hygieně. „Zejména dětem na prvním stupni jsme vysvětlili, jak si mají řádně mýt ruce, a také jsme zdůraznili, aby nepili z lahví od jiných dětí,“ uvedla jedna z vyučujících ze Základní školy Šromotovo.
Většina škol také zavedla zvýšená hygienická opatření. „Paní uklízečky používají v současné době speciální desinfekční přípravky a děti si myjí ruce ve speciálních prostředcích,“ uvedla Anna Holinová ze Základní a mateřské školy v Drahotuších.
Obdobně k situaci přistupuje také Základní škola Olšovec: „Každý den desinfikujeme WC a dvakrát denně splachovadla a kliky na dveřích,“ uvedla Helena Jordánová.
Na základní škole 1. máje sice zatím k používání speciálních prostředků nepřistoupili, ale pečlivě dbají na to, aby nikde nechyběla mýdla a papírové ručníky.
Používání papírových ručníků namísto látkových zavedla také Soukromá střední odborná školy v Hranicích. I tam se žloutenka studentům a vyučujícím zatím vyhnula. Kvůli šířící se nákaze už začali okupovat lékárny a ordinace lékařů pacienti, kteří se chtějí nechat naočkovat proti hepatitidě typu A. Vakcíny ale scházejí.
Největší zájem přitom potvrzují pediatři. „Nápor je u nás obrovský. Zásobila jsem se naštěstí už v květnu vakcínami a jen minulý týden jsem naočkovala asi dvacet dětí. Teď už ale látku nemám,“ uvedla přerovská dětská lékařka Zuzana Andrésová. Ta se podle svých slov neobává trvalého nedostatku vakcín. „Podle lékárníků by měly v dohledné době přijít,“ tvrdí.
Hygienici vyjádřili obavy, že je Přerovsko na prahu epidemie, která se postupně stěhuje z Čech na Moravu. „Přestože je zatím situace v našem regionu až na pár výjimek klidná, očekáváme další nárůst počtu nakažených lidí. Kulminace výskytu hepatitidy typu A u nás bude tak na přelomu října a listopadu,“ odhaduje epidemioložka Jitka Skácelová.
Lidé by podle jejích slov neměli podceňovat první příznaky onemocnění, které má spíše symptomy chřipky. „Lidé trpí bolestmi břicha a kloubů, mohou mít průjem nebo zvrací. Někdy nemusejí mít ani žlutou barvu,“ řekla Skácelová.
Bezpečně se dá žloutenka určit pouze z odběrů krve. Hepatitida typu A podle lékařů nepřechází do chronického stadia jako žloutenka typu B, ale po jejím prodělání musejí pacienti delší dobu dodržovat jaterní dietu a zdržet se větší fyzické námahy.
Inkubační doba od nakažení do propuknutí choroby je od patnácti do padesáti dní.
Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová, Pavlína Chmelařová