Na území bývalého okresu tak epidemiologové evidují už celkem pět případů. Ve srovnání se sousedním Olomouckem ale na Přerovsku podle tvrzení odborníků stále vládne klid a nelze hovořit o hrozící epidemii.

Hepatitida typu A propukla už počátkem října u třináctileté žákyně šesté třídy ze Základní školy na náměstí Míru v Kojetíně.

Minulý týden onemocněla stejnou chorobou i její sestra, která navštěvuje ve stejné škole první třídu. „Na Základní škole v Kojetíně byly zaznamenány celkem dva případy výskytu žloutenky,“ potvrdil poslední údaje hlavní hygienik Michael Vít.

Podle ředitele Základní školy na náměstí Míru v Kojetíně Rudolfa Pavlíčka platí v současnosti na škole přísná hygienická opatření a dvě třídy ve škole, ve kterých se žloutenka objevila, jsou v karanténě.

„Nad osobami, které přišly s nakaženými do styku, byl nařízen přísný dohled. Na odběry krve musejí jít spolužáci, učitelé a také rodinní příslušníci,“ vyjmenovala už dříve některá opatření přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Ředitel ZŠ v Kojetíně Rudolf Pavlíček k tomu dodal, že škola po výskytu druhého případu rozšířila mimořádná opatření ze šesté třídy také na první ročník. „Děti ze tříd se zvláštním režimem chodí samostatně na oběd, mají pro sebe vyhrazené toalety a ve třídách jsou dezinfekční prostředky, “ shrnul ředitel.

Zástupci vedení školy také zaslali poštou všem rodičům dětí písemné pokyny hygieniků o tom, jaké zásady mají děti dodržovat. „Situaci máme pod kontrolou a všichni - rodiče i děti - byli speciálně poučeni o všech těchto zvláštních opatřeních,“ konstatoval ředitel.

Kvůli případům žloutenky zakoupila škola speciální přípravky, které mají zabránit šíření nákazy. „Dnes už to nejsou lavóry, ve kterých jsme si oplachovali ruce my před dvaceti lety. Teď existují speciální mastičky, mýdla a spreje. Děti také používají jednorázové ručníky. Přestože je to nákladné, všechny tyto přípravky jsme koupili,“ podotkl ředitel.

Podle lékařů byl tento týden na Přerovsku zaznamenán ještě jeden případ žloutenky typu A, a to u ženy středního věku z obce Ústí na Hranicku.

„Zajím je to pouze neoficiální informace. Údaje sumarizujeme až příští týden, takže více budeme vědět v pondělí,“ vyjádřil se k tomu hlavní hygienik Michael Vít.