Protože je vynalézavost podvodníků čím dál větší, uspořádali přerovští policisté besedu s důchodci, na které jim udělili cenné rady.
„Nejčastějšími trestnými činy, jichž se pachatelé na seniorech dopouštějí, jsou krádeže, podvody a loupeže. Znají nejrůznější triky a finty, jak se obohatit, a zaměřují se na ty nejstarší spoluobčany,“ řekla mluvčí přerovské policie Irena Urbánková na přednášce v centru Sonus. Během debaty se přítomní svěřili i se svými vlastními zkušenostmi.
„Jednou mi někdo zatelefonoval a představil se jako můj synovec Pavel. Nenechala jsem se sice tenkrát obelstít, ale od té doby už si dávám pozor,“ svěřila se třeba Květoslava Vysloužilová z Přerova. Na svou přílišnou důvěřivost doplatil další z účastníků besedy Josef Macík ze Želatovic.
Přišel i o snubák
„Před domem mě oslovil mladý muž a tvrdil, že mě zná ještě z doby, kdy jsem jezdil na zájezdy autobusem v Přerovských strojírnách. Seděli jsme u mě doma a bavili se, až po jeho odchodu jsem ale zjistil, že mi v kuchyni ukradl rádio, hodinky i snubní prstýnek,“ vzpomněl na nepříjemný zážitek důchodce.
Bezpečnostní desatero
Senioři by podle policistů měli s ohledem na rostoucí kriminalitu pachatelů, kteří se zaměřují právě na důchodce, dodržovat jakési „desatero“, jak trestným činům zamezit.
„Měli by udržovat kontakty s přáteli a sousedy, aby nebyli osamocení, využívat služby tísňové péče a poradit se s právníkem před jakýmkoliv převodem majetku. Důležité je i vytvořit si vlastní bezpečnostní plán pro případ napadení,“ radí mluvčí policie.
Nejčastějším trikem podvodníků, kteří se potřebují vetřít do přízně důchodců, je hrát si na někoho jiného. Ať už je to ztracený známý, vzdálený příbuzný rodiny a nebo kamarád vnuka nebo syna.
Malíř alias zloděj
„Na Přerovsku se stal i kuriózní případ, kdy se jeden pachatel vydával za malíře a důchodcům vždy vyprávěl báchorku o své nemocné matce. Požadoval po nich pokaždé částku od dvou do tří tisíc,“ přiblížila mluvčí s tím, že se muže nakonec podařilo dopadnout.
Kromě klasických fint podvodníků či krádeží kabelek starším lidem hrozí i to, že se stanou obětí loupeže.
„Důležité je proto zabezpečit byt řetízkem a mít panoramatické kukátko, kterým lze sledovat příchozí. Důležité je zamykat dům i byt a ochránit přístup na balkon mříží,“ podotkla.
Podle mluvčí je dobré nosit peníze v příruční uzavřené tašce nebo kabelce a dávat peněženku až na dno. Senioři prý často chybují v tom, že si poznamenají PIN kód platební karty na papírek a nechají ho v peněžence. Tak ale hrozí, že přijdou o veškeré úspory. „Je nutné okamžitě kontaktovat policii, zablokovat se dá totiž přístup k účtu i k platební kartě,“ uzavřela Urbánová.