Obstála ve velké konkurenci 156 podnikatelů z celého Olomouckého kraje. Podle porotců zvítězila hlavně proto, že propaguje rukodělnou práci nejen v Česku, ale i v zahraničí.
„K této práci potřebuje člověk hlavně trpělivost. K výšivkám mě přivedla babička, která pracovala ve Vídni,“ shrnula devětapadesátiletá vítězka.
Výšivka na kroji má prý ukázat minulost bohaté a úrodné Hané.
„Každá dědina měla tehdy to své, takže i každý kroj měl jiné zdobení a odstíny barev,“ řekla zlatem ověnčená živnostnice, jež vyráběla kroje pro Velký Týnec či Kroměřížsko, ale i do zahraničí.
Vítoslavská považuje za nejdůležitější dbát na tradici.
„Není to na výdělek. V první řadě je důležité zachovat tradici a ne s tím hned letět pod stroje. Snažím se k vyšívání krojů vést i dceru, ale myslím si, že do budoucna mít práci v oboru nebude, “ řekla. Lidské ruce prý totiž pomalu nahrazuje technika.
Živnostnice roku podniká už od roku 1993 a dodává kompletní kroje i s klobouky, opasky, šátky a obuví. Podnikatelka představila svou tvorbu i na mezinárodní výstavě Expo 2010.
„V kategorii živnostníků zvítězilo udržování tradice a odvaha. Jarmila Vítoslavská propaguje rukodělnou práci u nás i v zahraničí,“ ocenil její práci porotce David Rokosz.