VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zídku na nábřeží slavnostně předali Přerovu. Místo laviček má sklápěcí sedátka

Stavbu protipovodňové zídky na nábřeží Edvarda Beneše provázely pochybnosti obyvatel Přerova, zda je takový způsob ochrany vůbec nutný. Během katastrofálních záplav v roce 1997 totiž podle místních dorazila stoletá voda na nábřeží odjinud - valila se od Žebračky. Emoce vyvolalo i vykácení letité aleje u Bečvy. Přesto je zídka na světě, aby sloužila svému účelu.

27.9.2017 1
SDÍLEJ:

Novou protipovodňovou zídku na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově slavnostně "pokřtili" ministr zemědělství Marian Jurečka, zástupci Povodí Moravy, vedení města a zhotovitele.Foto: Deník / Petra Poláková - Uvírová a Vojtěch Podušel.

Obyvatele nábřeží ochrání před padesátiletou vodou.

Protipovodňová zídka, kterou ve středu slavnostně předali do užívání generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák, ministr zemědělství Marian Jurečka a přerovský primátor Vladimír Puchalský, byla z velké části dokončena už v létě. Slavnostní přestřižení pásky se ale konalo až teď.

„Stavba trvala déle než rok a zhruba půl kilometru dlouhá zeď z monolitického železobetonu ochrání obyvatele nábřeží před padesátiletou vodou. Náklady na tuto akci činily téměř 13 milionů korun,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Součástí investice je i zhotovení hradidlové komory na kanalizační odlehčovací výusti a mobilní hrazení, které lze v případě zvýšení hladiny řeky Bečvy přivézt a ihned nainstalovat. Hasiči už nový prvek otestovali a uskladněn bude v areálu technických služeb.

„Dokončení tohoto protipovodňového opatření považuji po dvaceti letech od katastrofální povodně v roce 1997 jen za krůček, kterým má být naplněn celý systém ochrany pod jezem a nad jezem. Ale díky za to,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP). Město se na akci finančně podílelo.

Zhruba metr vysoká zídka i přes počáteční obavy příliš nenarušila ráz této části města a původní dřeviny nahradila výsadba platanů. Jen klasické lavičky tu seniorům chybějí.

Pokud si chtějí důchodci u Bečvy sednout, tak mohou, ale na sklápěcí sedátka na zídce. Ty jsou ale od sebe dosti daleko. Druhou možností je posadit se rovnou na zídku.

Kácení v Rybářské aleji

Protipovodňová ochrana Přerova bude pokračovat i v příštích letech.

„Vyžaduje ještě dobudování jedné části u železničního mostu a další zídky u tenisových kurtů. Jsme ve fázi žádosti o územní rozhodnutí a předpokládáme, že bychom ho mohli získat během několika týdnů. Pak zahájíme práce na projektu a do dvou let by se mohla začít stavět další etapa protipovodňových opatření,“ upřesnil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Zídce u tenisových kurtů ale musejí ustoupit letité stromy v Rybářské aleji, což je pro Přerovany citlivé téma.

„Pokud dojde ke kácení, bude citlivé a pouze v místech, kde je to nezbytně nutné. Navazovat bude okamžitě náhradní výsadba, kterou se pokusíme kompenzovat ztráty porostů, jež vzniknou kvůli budování protipovodňových opatření,“ dodal.

Ochranu proti stoleté vodě ale zajistí pouze systém komplexních opatření na řece Bečvě a především - vodní dílo Skalička.

„V Přerově nás čeká ještě ochrana břehu u elektrárny, dořešení části u tenisu a odlehčovací prostor na zachytávání velkých kmenů a naplavenin u Prosenic. Když se bude dařit, mohly by se tyto etapy zrealizovat do dvou a půl let,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Projektová příprava podle něj pokračuje a finanční prostředky jsou zajištěny.

„Všechna tato opatření ale budou fungovat na úroveň povodní v roce 1997 až ve chvíli, kdy budeme mít za sebou vodní dílo Skalička. Loni jsme začali s výkupy pozemků a letos v nich pokračujeme. Kdyby se hodně dařilo, do deseti let by mohla být všechna tato opatření funkční,“ konstatoval.

Na výkup pozemků pro vodní dílo Skalička je vyčleněno více jak půl miliardy korun a celkově je na protipovodňovou ochranu ve třetí etapě vyčleněna do roku 2019 částka pět miliard korun.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

27.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, průkaz řidiče VZV (i neplatný), , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: p.milerova@toposprefa.cz. Pracoviště: Topos prefa tovačov s.r.o., 751 01 Tovačov. Informace: Petra Milerová, +420 602 253 424.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC operátoři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce ve dvousměnném nebo třísměnném provozu., , Náplň práce:, Obsluha nového CNC Stroje na zpracování ocelových plechů - plazma a vrtací centrum; Obsluha nového CNC stroje na zpracování ocelových profilů - pila a vrtací centrum; Obsluha CNC stroje včetně nastavení, seřízení a přípravy; Důsledné vykazování pracovní činnosti dle požadavků systému STRUMIS; Práce s technickou (výkresovou) dokumentací, komunikace s technology, , Požadujeme:, Vzdělání technického zaměření; Praxi s obsluhou CNC strojů; Základní znalost práce s PC; Znalost čtení výkresové dokumentace., , Nabízíme:, Profesní perspektivu v zázemí silné mezinárodní firmy; Odborné zaškolení od zkušených kolegů; Uplatnění cizích jazyků a možnost jejich zdokonalení; Možnost profesního vzdělávání; Dotované závodní stravování., , Zájemci se mohou hlásit - Ing. Michaela Novotná:, - zasláním životopisu (CV) na email: m.novotna@astron.biz;, - telefonicky na čísle 581 250 240;, - osobně denně od 8,30 do 16,00 hod. na adrese místa pracoviště., , Místo pracoviště: Kojetínská 3228, Přerov, Přerov I-Město. Pracoviště: Astron buildings s.r.o., Kojetínská, č.p. 3228, 750 02 Přerov 2. Informace: Michaela Novotná, +420 581 250 240.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 12 530 Kč

Strážníci Strážník městské policie. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12530 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky podle zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o obecní policii): , občan České republiky starší 18 let; bezúhonný podle ust. § 4a zákona o obecní policii; spolehlivý podle ust. § 4b zákona o obecní policii; střední vzdělání s maturitní zkouškou; tělesně a duševně způsobilý k výkonu povinností a oprávnění podle zákona o obecní policii., , Další požadavky :, znalost ovládání PC na uživatelské úrovni; řidičský průkaz skupiny "B"; bezúhonnost a spolehlivost podle ust. § 22 a 23 zákona č. 119/2002 Sb., zákon o zbraních, ve znění pozdějších předpisů; zdravotní způsobilost (zhodnocení zdravotního stavu smluvním lékařem Města Lipník nad Bečvou)., , Nabízíme:, stravenky, , K písemné přihlášce se připojí tyto doklady:, strukturovaný životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních, znalostech a dovednostech; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než tři měsíce; čestné prohlášení podle ust. § 4b zákona o obecní policii ne starší než tři měsíce; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , V přihlášce uveďte Váš telefonický kontakt, popř. e-mailovou adresu., , Přihlášky zasílejte v obálce označené nápisem "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ MĚSTSKÁ POLICIE - NEOTVÍRAT" v termínu do 13. dubna 2018 na adresu : , , Městský úřad Lipník nad Bečvou, k rukám starosty města Lipník nad Bečvou, náměstí T. G. Masaryka 89, 751 31 Lipník nad Bečvou. Pracoviště: Město lipník nad bečvou, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 89, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Pavel Maloch, +420 581 722 157.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 20 000 Kč

Porážeči zvířat, bourači masa Řezník - bourač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Pracovní náplň:, bourání masa a výkon práce řezníka. Fyzicky náročná práce. Ranní a odpolední směna., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email:ellner@prerovskejatkymh.cz;, - telefonicky na čísle 731 166 868 - pan Rudolf Ellner. Pracoviště: Přerovské jatky, m.h. s.r.o. - pracoviště pr, nábř. Dr. Edvarda Beneše, č.p. 1626, 750 02 Přerov 2. Informace: Rudolf Ellner, +420 731 166 868.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Helfštýně. Ilustrační foto
16

Na Helfštýn? V sezoně jen od čtvrtka do neděle, kvůli opravám

Pracovníci magistrátu, technických služeb a firmy AŽD Praha v pondělí řešili, jak co nejrychleji spravit spadený semafor na křižovatce ulic Palackého a Komenského v Přerově.
10

Frekventovaná křižovatka v Přerově je bez semaforu, díky vichřici

Podnapilý řidič se pokusil utéct policistům

Kdo uteče, ten vyhraje. Tímto pořekadlem se zřejmě řídil dvaatřicetiletý řidič Felicie, kterého v sobotu před jednadvacátou hodinou kontrolovali policisté na Masarykově náměstí v Kojetíně. Před svým úprkem si muž stihl ještě ‘dýchnout‘.

Vichr na Přerovsku shazoval stromy, střechy i semafory

FOTOGALERIE / O víkendu vtrhl do Olomouckého kraje silný vichr, který lámal stromy a uvolňoval střechy. V průběhu soboty a neděle tak museli hasiči vyjíždět ke stovkám zásahů.

Byla to zatím nejlepší sezona, říká kouč Zubrů Dočkal

Třetí rok stál na prvoligové lavičce přerovských Zubrů, potřetí uspěl. Hokejový trenér Petr Dočkal společně s Kamilem Přecechtělem dokázal dovést tým na páté místo po základní části.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT