VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zídku na nábřeží slavnostně předali Přerovu. Místo laviček má sklápěcí sedátka

Stavbu protipovodňové zídky na nábřeží Edvarda Beneše provázely pochybnosti obyvatel Přerova, zda je takový způsob ochrany vůbec nutný. Během katastrofálních záplav v roce 1997 totiž podle místních dorazila stoletá voda na nábřeží odjinud - valila se od Žebračky. Emoce vyvolalo i vykácení letité aleje u Bečvy. Přesto je zídka na světě, aby sloužila svému účelu.

27.9.2017 1
SDÍLEJ:

Novou protipovodňovou zídku na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově slavnostně "pokřtili" ministr zemědělství Marian Jurečka, zástupci Povodí Moravy, vedení města a zhotovitele.Foto: Deník / Petra Poláková - Uvírová a Vojtěch Podušel.

Obyvatele nábřeží ochrání před padesátiletou vodou.

Protipovodňová zídka, kterou ve středu slavnostně předali do užívání generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák, ministr zemědělství Marian Jurečka a přerovský primátor Vladimír Puchalský, byla z velké části dokončena už v létě. Slavnostní přestřižení pásky se ale konalo až teď.

„Stavba trvala déle než rok a zhruba půl kilometru dlouhá zeď z monolitického železobetonu ochrání obyvatele nábřeží před padesátiletou vodou. Náklady na tuto akci činily téměř 13 milionů korun,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Součástí investice je i zhotovení hradidlové komory na kanalizační odlehčovací výusti a mobilní hrazení, které lze v případě zvýšení hladiny řeky Bečvy přivézt a ihned nainstalovat. Hasiči už nový prvek otestovali a uskladněn bude v areálu technických služeb.

„Dokončení tohoto protipovodňového opatření považuji po dvaceti letech od katastrofální povodně v roce 1997 jen za krůček, kterým má být naplněn celý systém ochrany pod jezem a nad jezem. Ale díky za to,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP). Město se na akci finančně podílelo.

Zhruba metr vysoká zídka i přes počáteční obavy příliš nenarušila ráz této části města a původní dřeviny nahradila výsadba platanů. Jen klasické lavičky tu seniorům chybějí.

Pokud si chtějí důchodci u Bečvy sednout, tak mohou, ale na sklápěcí sedátka na zídce. Ty jsou ale od sebe dosti daleko. Druhou možností je posadit se rovnou na zídku.

Kácení v Rybářské aleji

Protipovodňová ochrana Přerova bude pokračovat i v příštích letech.

„Vyžaduje ještě dobudování jedné části u železničního mostu a další zídky u tenisových kurtů. Jsme ve fázi žádosti o územní rozhodnutí a předpokládáme, že bychom ho mohli získat během několika týdnů. Pak zahájíme práce na projektu a do dvou let by se mohla začít stavět další etapa protipovodňových opatření,“ upřesnil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Zídce u tenisových kurtů ale musejí ustoupit letité stromy v Rybářské aleji, což je pro Přerovany citlivé téma.

„Pokud dojde ke kácení, bude citlivé a pouze v místech, kde je to nezbytně nutné. Navazovat bude okamžitě náhradní výsadba, kterou se pokusíme kompenzovat ztráty porostů, jež vzniknou kvůli budování protipovodňových opatření,“ dodal.

Ochranu proti stoleté vodě ale zajistí pouze systém komplexních opatření na řece Bečvě a především - vodní dílo Skalička.

„V Přerově nás čeká ještě ochrana břehu u elektrárny, dořešení části u tenisu a odlehčovací prostor na zachytávání velkých kmenů a naplavenin u Prosenic. Když se bude dařit, mohly by se tyto etapy zrealizovat do dvou a půl let,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Projektová příprava podle něj pokračuje a finanční prostředky jsou zajištěny.

„Všechna tato opatření ale budou fungovat na úroveň povodní v roce 1997 až ve chvíli, kdy budeme mít za sebou vodní dílo Skalička. Loni jsme začali s výkupy pozemků a letos v nich pokračujeme. Kdyby se hodně dařilo, do deseti let by mohla být všechna tato opatření funkční,“ konstatoval.

Na výkup pozemků pro vodní dílo Skalička je vyčleněno více jak půl miliardy korun a celkově je na protipovodňovou ochranu ve třetí etapě vyčleněna do roku 2019 částka pět miliard korun.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

27.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Česko zpívá koledy ve Vlkoši - 2017
57

Společně jste zpívali koledy v řadě obcí. Tady je velká fotogalerie

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Chcete pracovat v novinách? Máte vztah k obchodní činnosti? U nás máte šanci.

Ovace ve stoje! Aneta Langerová vyprodala Městský dům

Neskutečná atmosféra zavládla ve středu v Městském domě. Se svým turné Na Radosti totiž přijela Aneta Langerová, která si přerovské publikum doslova podmanila hned po první písničce.

Vtip? Cyklostezce na Velké Dlážce chybí část

Rozpaky Přerovanů budí nová cyklostezka v ulici Velká Dlážka, která je sice v novotě - ale má jednu vadu na kráse. Uprostřed nově vydlážděné cesty je ostrůvek původního chodníku, který vypadá spíše jako špatný vtip projektanta nebo investora. Důvod? Městu se nepodařilo domluvit s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na získání tohoto pozemku. Radní ale dostavění úseku slibují.

Řidič srazil ženu a ujel. Byl jsem v šoku, tvrdil

Se zraněním skončila ve Fakultní nemocnici v Olomouci pětašedesátiletá žena, kterou srazil ve středu kolem šesté hodiny večer na silnici v Seifertově ulici v Přerově řidič vozu Škoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT