Je to jedno z opatření, které má ochránit obyvatele města před padesátiletou vodou.

A právě lidé z nábřeží mají s povodněmi bohaté zkušenosti - nejprve se prohnala Přerovem v roce 1997 stoletá voda, k vylití Bečvy ale došlo v okrajových částech města i v květnu roku 2010.

Obyvatele domů na nábřeží se tehdy naštěstí podařilo ochránit stavbou hráze z pytlů, která vyrostla na břehu řeky.

Nábřeží v těchto dnech brázdí pracovní stroje a stavba zídky, která má tuto část Přerova ochránit, postoupila do další fáze.

„Už jsou osazeny prahy a bočnice pro mobilní hrazení a aktuálně provádíme betonáž hradidlové komory. Zahájili jsme také práce na stavbě nového chodníku ve směru od mostu Legií,“ přiblížila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Dokončení v září

Železobetonová zídka mezi mosty Míru a Legií bude dlouhá celkem 459 metrů, vysoká zhruba jeden metr a náklady na její zbudování činí 13 milionů korun.

„S dokončením této stavby počítáme v září letošního roku a pokračovat budeme v přípravě další akce. V tuto chvíli máme dokončenou dokumentaci pro územní řízení na protipovodňové opatření nad jezem a v nejbližších dnech budeme podávat žádost o vydání územního rozhodnutí,“ nastínila.

V případě jeho udělení bude Povodí Moravy pokračovat ve zpracování investičního záměru, žádosti o udělení dotace z ministerstva zemědělství a zpracování dokumentace pro stavební povolení.

„Projekční příprava této akce by mohla být dokončena přibližně za dva roky,“ uzavřela mluvčí.