Žerotínové budou mít vlastní webové stránky, na zájemce čeká i fotosoutěž o hodnotné ceny a milovníci dějin se můžou těšit i na letní výstavu, která bude mapovat historii tohoto významného šlechtického rodu.

„Na webových stránkách města bude spuštěna od 1. června sekce Po stopách Žerotínů. V ní budou zveřejněny zajímavé materiály o historii rodu, které zpracovali odborníci z různých koutů republiky. Je to vůbec první webový odkaz svého druhu u nás a měl by se stát cenným zdrojem informací i pro budoucí generace," uvedl přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Ve stejný den, tedy 1. června, navíc město Přerov vyhlašuje celostátní soutěž pro fotografy.

„Zájemci můžou na svých letních cestách zachytit objektivem běžný život ve městech, kde žili a působili Žerotínové. Na snímcích může, ale nemusí být sídlo Žerotínů. Fotografové mají volnou ruku a zaznamenat můžou klidně i náladu města, nebo svůj pocit z konkrétního místa. Fantazii meze klást nebudeme," dodala vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná.

Soutěžící by měli poslat i krátký popisek města či obce a místa, kde fotku pořídili.

„Samozřejmě, že nesmí zapomenout připojit své jméno a kontakt. Snímky můžou posílat až do konce září na adresu: fotosoutez.prerov@email.cz. Každý může zaslat maximálně šest fotek," podotkla Vilma Gaďourková, webmaster stránek.

Přerov se připojí k většímu zviditelnění významného šlechtického rodu Žerotínů

Putovní výstavu uvidí první v Přerově

Hrát se podle ní bude o hodnotné ceny – fotograf, který v průběhu „hlasovacího měsíce" nasbírá nejvíce bodů, získá tablet za 7 tisíc korun, druhou cenou je fotoaparát za 5 tisíc, třetí vítěz získá mobilní telefon v hodnotě 4 tisíc korun.

„Oceníme ale i fotografy, kteří se umístí od 4. do 30. místa. Těm pošleme knihu Po stopách Žerotínů, kterou jsme vloni pokřtili," řekla Daniela Novotná.

Podle ní mají autoři snímků poměrně široké pole působnosti a můžou se zaměřit nejen na Přerov, ale i třeba na Náměšť nad Oslavou, Brandýs nad Orlicí, Židlochovice, Dřevohostice, Rosice, Strážnici, Moravskou Třebovou, Žerotín, Napajedla, Valašské Meziříčí, Bludov, Rudu nad Moravou a další města či obce, v nichž Žerotínové zanechali své otisky.

Projekt, který má ambice propojit turisticky města s žerotínskou historií, navíc letos nabídne ještě jednu zajímavost – putovní výstavu, již spatří jako první právě Přerované, a to během Svatovavřineckých hodů v srpnu.

„Venkovní výstava představí dějiny tohoto významného šlechtického rodu, jeho přední osobnosti a zejména přehled původních sídel jednotlivých větví rodu. Návštěvníci budou moci expozici zhlédnout v autentickém prostředí nádvoří zámku, který byl za Karla staršího ze Žerotína renesančně přestavěn," doplnil ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.