Loni v říjnu, když udeřily prudké deště a Olešnice se rozbouřila, hrozilo zaplavení haly žeravických házenkářů v těsném sousedství. Mostek v havarijním stavu sice voda tehdy jako zázrakem nestrhla a potok se nevylil do okolí, měl ale namále. I proto jsou místní rádi, že se problém konečně začne řešit.

„Oprava mostku už je vysoutěžená a stát bude 5 milionů 900 tisíc korun. V této částce je zahrnuto i vyčištění mostního otvoru potoka od bahnitých nánosů a náletových dřevin,“ shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Vizualizace nové podoby Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově
Ornitologická stanice v Přerově se po rekonstrukci rozšíří. Takto má vypadat

Opravy chodníků, propustku nebo mostu, které jsou v plánu i v dalších místních částech, budou stát celkem 10 milionů korun. Město investuje i do výměny osvětlení - v Prostějovské ulici v Předmostí přijde na 992 tisíc korun, v Kozlovicích a Henčlově bude stát 2 miliony 843 tisíc korun.

Největší místní část Přerova Předmostí by si mohla letos připsat ještě jednu zajímavou investici - do revitalizace vodního ekosystému. V posledních letech, kdy Česko trápilo sucho, se začínají prosazovat opatření na udržení vody v krajině. A revitalizace rybníku v Předmostí může výrazně pomoci.

Hotel Strojař inspiroval architekta Karla Goláně, který navrhl ve své diplomové práci jeho dekonstrukci a recyklaci
Co se Strojařem? Opozice skřípe zuby, architekt navrhuje "recyklaci"

„Projektová dokumentace je zpracována a byla podána žádost o dotaci na revitalizaci chovného rybníku za 12 milionů 700 tisíc korun,“ shrnul náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Projekt myslí i na opravu cest na jižním a západním břehu, počítá se zpevněním břehů, jejich ochranou proti bobrům a odbahněním vodní plochy.

„Podle starých map zde byly rybníky už za vlády Pernštejnů. Podmínky rybářů se revitalizací určitě zlepší,“ míní šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.