*Romana Studýnková, ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Kabelky jsou pro Romanu Studýnkovou důležitým módním doplňkem, ale také praktickou pomůckou. „Dávám do kabelky strašně moc věcí, takže všechny musí být prostorné. Kromě mobilu a klíčů se mi do ní musejí vejít doklady, ale i některé dokumenty, které potřebuji, když mám jednání," prozrazuje. „Mám hodně kabelek a k tomu ještě nešvar – když si kupuji boty, tak si k nim pořídím i kabelku," dodává. Do veletrhu věnovala kousek, který si před nedávnem pořídila v jednom z kamenných olomouckých obchodů. „Přeji nové majitelce, ať se jí kabelka líbí, je s ní spokojená a chviličku jí slouží," uzavírá Romana Studýnková.

*Blanka Mašková, ředitelka Střediska Volného času Atlas a Bios v Přerově

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Blanka Mašková je kabelkový typ, doma jich má podle svých slov spoustu. „Ty, které si koupím, už jsou navždy moje. To, že bych někomu dávala kabelku, kterou jsem měla, je opravdu výjimka," říká s úsměvem ke kabelkovému veletrhu. „Myslím si, že kabelka a boty jsou takové moje fetiše. Nevím, kolik jich doma mám, ale snažím se mít různé typy: sportovní i společenské, prostě od každého trochu," přiznává Blanka Mašková.

*Jana Šelle, sopranistka z Jezernice

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Velká kabelka, ve které se uskladní co nejvíce věcí. To je podmínka, kterou musejí splňovat všechny tašky Jany Šelle. „Často cestuji, ať už do Olomouce, Brna, Prahy nebo zahraničí a musí se mi do ní vlézt noty, peněženka, boty a další předměty. Potřebuji takzvaně vak na zmije, kam dám všechno," zmiňuje s tím, že takovou kabelku pak nosí až do roztrhání. Do veletrhu věnovala kousek, který jí ke koupi doporučila kamarádka. „Je to žena, která má styl a miluje design. Donutila mě koupit si alespoň jednu hezkou, elegantní a pěknou kabelku, ale na můj vkus je malá, takže jí dávám do oběhu. Je to reprezentativní kousek, což se o mých osobních taškách říct nedá," uzavírá se smíchem.


*Nataša Rousková, sládková pivovaru Zubr

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Kabelku, kterou do veletrhu věnovala Nataša Rousková, si pořídila, když nastoupila do funkce sládka v přerovském pivovaru. „Doprovázela mě na celé řadě společenských akcí, jak soukromého, tak pracovního charakteru. Byla také přítomna několika předávání cen," prozrazuje. Sama sebe považuje za kabelkový typ. „Vždy mám kabelku většího formátu, aby se mi tam všechno vlezlo. Pokud ztroskotám na pustém ostrově s kabelkou, tak jsem soběstačná jednotka," směje se. Většinou má pár oblíbených kabelek, které používá. „Má to i svá úskalí, když musíte všechno přendávat z jedné do druhé. Snažím se proto mít čtyři kabelky, které nosím, a když si pořídím novou, tak jednu vyřadím," vysvětluje.


*Zuzana Krčková, hlavní sestra Nemocnice Přerov

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Elegantní, černo-zlatý kousek pro akci darovala Zuzana Krčková. „Kabelku jsem si koupila na předvánočních trzích na Slovensku, kde jsem byla na návštěvě u příbuzných. Zrovna jsme šly na trhy se sestrou a kabelka mě upoutala – byla velice módní, hezká, tak jsem si ji koupila. Nosila jsem ji spíše na nedělní procházky a ke společenským šatům," prozrazuje. Do kabelky se podle jejích slov musí vejít alespoň skládací deštník. „Mám ho vždy při sobě. Také mám ráda, když má kabelka spoustu kapsiček," dodává s tím, že nejraději nosí sportovnější kabelky pře rameno.


*Ivana Pavlišová, přerovská malířka

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Kabelky si do svého šatníku Ivana Pavlišová nepořizuje často. „Ráda si koupím takovou, která je nadčasová a vydrží mi třeba deset, patnáct let a nevyjde z módy. Také musí být z přírodního materiálu," říká. Do veletrhu přispěla kouskem, který před lety dostala od kamarádky. „Říkala, že když ji viděla, tak ji tam nemohla nechat, že je přesně pro mě. Chvilku jsem ji nosila, ale hlavně mi sloužila jako dekorační předmět," popisuje menší slaměný kousek. „Měla jsem ji pověšenou doma, připomínala mi dobu starých kočárů a proutěných košíků, pro dávnou minulost mám slabost," zmínila.

*Kateřina Tomešková, muzejní pedagožka

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Slaměná kabelka k moři, ke kterému zatím Kateřina Tomešková nevyrazila, je další kousek do přerovského veletrhu. Důležitým prvkem je červeno-béžová látková květina, která kabelku zdobí. „Jako první jsem měla právě tento květ, který jsem si pořídila před dvěma roky na dovolené v Moravské Třebové. V infocentru prodávali výrobky z chráněné dílny a zrovna tam byla i klientka, která květy vyráběla. Měla jich obrovské množství, tak jsem jí řekla, ať mi jeden vybere. Uvědomila jsem si, se perfektně trefila, protože bych si vybrala ten stejný," prozrazuje. „Když jsem se jí zeptala, kam si květ mám dát, tak řekla, že na tašku k moři. Žádnou takovou jsem neměla, takže jsem si pořídila tuto, líbila se mi, ale už jsem nestačila jet k moři, takže je úplně nová, nepoužitá a nachystaná pro někoho, kdo k moři bude chtít," uzavřela svou vzpomínku Kateřina Tomešková.


*Renata Bartlová, herečka Divadla Dostavník

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Malou, hnědou kabelku vyřadila ze svého šatníku pro veletrh Renata Bartlová. S kouskem má spojenou zrovna ne úplně veselou historku. „Je strašně maličká. Měla jsem v ní svou kosmetickou taštičku a při vystupování z auta mi musela zapadnout pod auto, už jsem ji prostě nenašla. Měla jsem tam tenkrát nový make-up, novou rtěnku i poměrně drahý korektor, proto jsem ji odložila," vzpomíná dnes již s úsměvem. „Potřebuji velkou kabelku a nejlépe na dlouhý pruh. Když mi ji manžel podává, zeptá se, jestli jsem tam náhodou nepřihodila dvě cihly," dodává.


*Dagmar Mráčková, autorka textilních dekorací

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Hned dva originální kousky do kabelkového veletrhu vyrobila Dagmar Mráčková z Předmostí v Přerově. „První kabelka je ušitá z manšestru a doplněná přírodními materiály, které ráda používám. Druhá je malé žebradlo s ještěrkou," přibližuje ručně vyrobené kousky. Autorské tvorbě se začala intenzivně věnovat zhruba před pětadvaceti lety. Nedá dopustit na přírodní bavlněné látky, sama navrhuje potisky, vzory ručně maluje. „Teď se spíše zabývám textilními hračkami – polštářky, sluníčka nebo koníčky pro děti. Mám malého vnuka, pro kterého jsem šila kapsář za postýlku," zmiňuje Dagmar Mráčková, s jejímiž výrobky se mohou lidé setkat na jarmarcích nebo také v přerovském obchůdku Trafačka v ulici Na Marku.

*Marie Šuláková, autorka publikací Příběhy našich kronik

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Celý rok sbírala Marie Šuláková příběhy ze zhruba stovky vesnic z okolí. Po celou dobu jí doprovázela taška z dílny Zdeňky Giacintové z Olomouce, jejíž výrobky se mohou chlubit značkou Haná – regionální produkt. „Stejně jako já jsem hledala příběhy, tak svůj příběh má i tato taška, která mi celý rok visela na rameni. Je mojí srdeční záležitostí, i když se na ní podepsalo časté nošení, ale klidně bych ji nosila dále," prozrazuje Marie Šuláková, která pro budoucí majitelku kabelky připravila uvnitř ukryté překvapení. Do ideálně velké tašky se Marii Šulákové musí vejít všechny potřebné věci – pláštěnka, dioptrické i sluneční brýle, klíče, něco na zakousnutí, žvýkačky, peněženka, doklady i papíry formátu A4. „Musím tam mít celý život. Kdybych zůstala na světě jenom s kabelkou, tak abych si věděla rady," uzavírá.


*Zuzana Bobovníková, přerovská fotografka

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Zuzana Bobovníková o sobě říká, že žádné kabelky nevlastní. „Mám len fotobrašne a plátené tašky. Mám veľa plátených tašiek, ktoré odkazujú na moju pôvodnú profesiu krajinného ekológia, tašky s modrotlačou, ktoré mi pripomínajú domov alebo to, že sa mám na svet pozerať vždy z tej lepšej stránky, ako spievajú Monty Python v Živote Briana," zmiňuje rodilá Slovenka, která darovala zářivou, červenou tašku. „Do dražby som sa rozhodla venovať tašku z dielne textilnej výtvarníčky Zuzany Krajčovičovej. Je to tkaná taška s autorským potiskom a mám ju z jej dielne v Slavoniciach. Nech Vám dobre slúži a robí radosť," vzkázala budoucí majitelce kousku.


*Lenka Chalupová, přerovská spisovatelka

Do Kabelkového veletrhu přispěla svými kousky řada známých žen.

Jak sama přiznává, kabelkový veletrh přiměl Lenku Chalupovou k provětrání šatníku. „I když nejsem extra nepořádná, pravda je ta, že v kabelkách pořádek nemám. Tedy v jejich útrobách. A protože mám kabelek poměrně dost, občas se po delším čase podivím, co všechno uchovávají. Nacházím v nich zapomenuté paragony, zápisky, kousky papírů s nápady, lístky do kina, divadel, čtverečkované papíry na piškvorky, balené cukry, ibalginy, flash-disky, propisky, lékařské zprávy, žvýkačky s prošlou lhůtou trvanlivosti, dětské malůvky, sluneční brýle, lístky na autobus i prošlé kupony na slevu benzínu. Doma, uprostřed ložnice, mám speciální věšák na kabelky. Speciální je v tom, že se jedná o rotoped, který z vrozené lenosti využívám výhradě jako věšák na kabelky," odtajnila. S výběrem kabelky, kterou do veletrhu daruje, Lence Chalupové pomáhala čtrnáctiletá dcera Klárka. „Braly jsme do ruky kabelku po kabelce a nejednou se při tom třídění vylouply nejrůznější příběhy, spojené právě s konkrétními kabelkami. Nakonec jsme se shodly, že můžeme na kabelkový veletrh přispět černou koženou kabelkou, kterou jsem si pořídila, když jsem čekala příchod syna na svět. Odnosila moje těhotenské průkazky i fotky z ultrazvuku, byla se mnou v porodnici – a vůbec jsem ji pro její eleganci měla ráda. Klárka při zevrubnější prohlídce kabelky našla v jedné z kapsiček lísteček, který je důkazem, že byla koupena 17. prosince 1997. A jako bonus jsme v kabelce našly i dávno zapomenutý prstýnek, který jsem si kdysi přivezla z Bulharska a už jsem se s jeho ztrátou tak nějak smířila," dodala. Černá kabelka se dvěma uchy a stříbrnými sponami je teď připravena k tomu, aby ještě někomu dobře posloužila.