O tom, že trpí zákeřnou nemocí, se dozvěděla až před osmi lety, kdy zhlédla pořad v televizi. Vystupovala v něm žena, která popsala své zdravotní komplikace.

„V té diagnóze jsem se úplně poznala. Šla jsem pak k doktorům a ti se mi vysmáli, ostatně jako celých předešlých dvacet let. Rozbor krve však následně ukázal, že mé bolesti jsou skutečně způsobeny touto chorobou,“ popsala závratný okamžik ve svém životě Vladimíra.

Před dvěma lety se rozhodla, že bude proti příznakům nemoci bojovat po svém. Hodně času proto věnuje cyklistice.

„Když nemohu delší dobu jezdit na kole, hned je to na mě znát a trpím bolestmi nohou, zad a krční páteře. Kolo mi ale lékaři nedoporučují, obávají se totiž, že bych na něm mohla úplně ztuhnout,“ uvedla pacientka, která do lázní v Teplicích dojela na kole a uspořádala tam besedu pro ostatní lázeňské pacienty.

Sama vyzkoušela léčebnou kúru v poláriu a měsíc před Vánoci zde chce zůstat na delší pobyt. Bechtěrovova choroba je chronické onemocnění páteře, které se zpravidla rozvíjí již od puberty a projevuje se silnými bolestmi v zádech a tuhnutím páteře.

Dle statistických údajů jí trpí až jedno procento populace, přičemž častěji postiženými jsou muži. Nemoc nastupuje celkem nenápadně a mnoho let může zůstat nerozpoznána.

„Lidé jako já jsou mnohdy zařazováni mezi hypochondry. Stejně to bylo přes dvacet let i u mě. Proto jsem se rozhodla dělat tuto osvětu. I kdybych tím pomohla jedinému člověku, tak to bude stát za to,“ říká sebevědomě Vladmíra Všetečková.