Z prvotních informací zdravotníků vyplývá, že Jindřich Valouch dostal infarkt při lyžování na svahu. Přivolaní záchranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

„Horská služba oznámila, že její příslušníci byli dnes po poledni přivoláni ke staršímu muži v bezvědomí u jedné z harrachovských lanovek. Zahájili oživování a povolali vrtulník záchranné služby. V resuscitaci později pokračovala lékařka, ale marně,“ uvedla v pondělí ČTK.

Jindřich Valouch působil v letech 1990 až 1998 jako místostarosta Přerova, v následujících dvou volebních obdobích byl pak starostou města. „Pod jeho vedením se Přerov stal statutárním městem, a tak byl od 1. července 2006 primátorem. Ve stejném roce byl za přerovský obvod zvolen poslancem Parlamentu České republiky. I když tuto funkci vykonával v Praze, byl zároveň městským zastupitelem a vždy zůstal Přerovanem,“ uvedl mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Současné i bývalé osobnosti přerovské politické scény jsou zprávou o úmrtí svého kolegy otřeseni. „Pro mě to byl jeden z nejslušnějších a nejsolidnějších blízkých spolupracovníků a kolegů, s nimiž jsem měla možnost pracovat. Byl to člověk, který měl rád lidi a na dobu, kdy jsem pracovala coby místostarostka na radnici, vzpomínám jako na období, kdy člověk dělal tuto práci opravdu rád,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

„Jsem touto zprávou velmi zaskočený, protože ještě v sobotu jsme byli na plese primátora a vypili spolu skleničku. Vzpomínám na něm jedině v dobrém, protože byl pracovitý a politikou doslova žil. Navíc dokázal naslouchat lidem, byl přátelský a slušný,“ dodal bývalý starosta Přerova a advokát Petr Dutko, který s Jindřichem Valouchem spolupracoval v nejužším vedení přerovské radnice v letech 1990 až 1998.

„Já jsem byl tehdy starostou a on místostarostou," vysvětlil. „Ztrácím v něm přítele – osm let jsme spolu byli v komunální politice, čtyři roky v té parlamentní. Byl plný energie a elánu a ještě v sobotu jsme spolu mluvili, měl spoustu plánů do budoucna. Hluboce mě to zasáhlo,“ uzavřel poslanec a bývalý místostarosta Přerova Zdeněk Boháč (ODS).

Tomáš Indrei, Petra Poláková-Uvírová