Podle činovníků České otužilecké unie byl Ladislav Nicek pravděpodobně vůbec nejstarším člověkem na světě, který se do tak vysokého věku aktivně otužoval.

Poslední rozloučení s Ladislavem Nickem se uskuteční ve čtvrtek 19. května ve 13:20 v obřadní síni olomouckého krematoria.

„Ještě letos v únoru s námi plaval v Braníku. Sice kratší trať, ale ve vodě se cítil velmi dobře. Zatímco na souši potřeboval podepřít, protože ve svém věku již hůře chodil, voda, pro něj byla doslova živou vodou,“ vzpomínal na poslední setkání s Ladislavem Nickem předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.

V roce 2009 Ladislav Nicek pořádal závody v zimním plavání v Olomouci.

„Kdyby nezamrzla řeka Morava, uspořádal by je i loni. Byl to velmi vitální člověk. I když už měl zdravotní potíže, sedl na vlak a přijel si zaplavat. Se zimním plaváním byl pevně spjatý, jeho smrt je pro nás velká ztráta, jako odchod velkého kamaráda,“ řekla ČTK Kamila Svobodová, místopředsedkyně sekce dálkového a zimního plavání Českého svazu plaveckých sportů.

Ladislav Nicek na podzim 2009 na přerovské Laguně. Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Právě zimnímu plavání a pravidelnému otužování Ladislav Nicek přičítal vítězství nad rozvinutým onkologickým onemocněním, které prodělal před třiceti lety.

„Tehdy o onemocnění nehovořil. Myslím, že málokdo o jeho vážném problému věděl,“ uvedl Komárek.

Pro české otužilce byl rekordman Nicek velkou motivací a vzorem.

„Když jsme ho viděli, jak je stále houževnatý, povzbuzovalo nás to. Vedle něj bylo jasné, že nemáme a nesmíme házet flintu do žita. Otužování se aktivně věnovat přes šedesát let,“ vzpomínal na Ladislava Nicka, kterého znal bezmála čtyřicet let.

Otužilec a známý pokořitel kanálu La Mance František Venclovský v dopise Ladislavu Nickovi napsal:

„Jestliže říkáme, že československá škola otužování a zimního plavání je nejlepší na světě, pak největší zásluhu na tom máš bezesporu ty.“