Neúnavný opoziční politik, sportovec tělem i duší, milovník jazzu a člověk, který se jako první muž radnice bil za Přerov. Tak jeho osobnost hodnotí většina lidí.

„Zemřel na horách, které měl rád, a kde byl se svou rodinou. Podle prvotních informací, které máme, ho zradilo při lyžování srdíčko,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Doprava u nákupní galerie v Přerově
U nákupní galerie vyroste "falešný" rondel, Wurmovu zobousměrní

Nepochopitelná zpráva

Podle ní se bývalý primátor města Vladimír Puchalský po odchodu z komunální politiky těšil na to, že bude trávit volný čas s vnoučaty a se svou rodinou.

„Když odcházel do důchodu, těšil se na to, že bude více běhat, plavat a věnovat se cyklistice - tedy zálibám, které měl rád,“ vzpomněla.

Vladimír Puchalský
Vladimír Puchalský: kritik klientelismu i bojovník za lepší Přerov

Smutná zpráva zaskočila i politiky a mnozí z jeho kolegů jen těžko hledali slova.

„Pro mě to byl velmi blízký člověk, který mě v podstatě uvedl do politiky a předal mi spoustu zkušeností. Je to pro mě obrovská lidská ztráta, protože bojoval za zájmy Přerova a Přerov byl pro něj na prvním místě. Byl to člověk, kterého si musíme všichni vážit,“ konstatoval primátor města Petr Měřínský (ANO).

S Vladimírem Puchalským se prý naposledy bavil před týdnem.

„Ještě včera byl na jednání kontrolního výboru - o to je pro mě ta zpráva nepochopitelnější,“ řekl.

V budově magistrátu budou umístěny kondolenční listiny a lidé zde mohou vyjadřovat svou soustrast. Na radnici bude také vyvěšena černá vlajka.

Přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP)
Primátor Puchalský: Na náměstí je Potěmkinova přerovská vesnice

Chtěl si užívat života

Zaskočený zprávou je i poslanec a přerovský radní Petr Vrána (ANO), se kterým Vladimír Puchalský v roce 2014 zakládal radniční koalici.

„Je mi z toho smutno a nemůžu věřit tomu, že tak vitální a zdravý člověk tu najednou není. Potkával jsem se s ním i po odchodu z politiky a říkal mi, že si koupil lyže a chce si více užívat života,“ poznamenal.

Bolest cítí i jeho dlouholetý kolega z koalice Společně pro Přerov Jan Horký.

„Je to pro nás velká ztráta, protože Vladimír Puchalský byl duchovním otcem koalice Společně pro Přerov. I když mohl být pro někoho až moc přísný, pro město toho vykonal hodně dobrého,“ zhodnotil.

„Byl to velmi otevřený člověk a měl spoustu energie - proto nás jeho náhlá smrt tak zaskočila. I ve svém věku byl aktivním sportovcem a bylo vždycky fajn ho potkat, jak probíhá ulicemi a sleduje, co by se dalo ve městě zlepšit,“ dodal.

Vystudovaný právník

Vladimír Puchalský se narodil 19. května 1944 v Předmostí a vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 1970 nastoupil na Městský úřad, kde pracoval do roku 1999 jako tajemník.

V roce 2006 založil hnutí Společně pro Přerov, za které kandidoval ve volbách.

Vladimír Puchalský byl ženatý, zůstaly po něm dvě děti a měl tři vnuky.

Vladimír Puchalský
Kdybych se choval sobecky, post primátora bych nepřijal, říká Puchalský