Stavba nové haly, kterou financoval kraj, začala loni v srpnu a dokončena byla o měsíc dříve, než se předpokládalo.

„V jednopodlažní budově na ploše 53 x 17 metrů jsou tři učebny odborného výcviku, místnost pro učitele a instruktory a sklad pomůcek. Součástí komplexu je ale i prostor pro mytí strojní zemědělské techniky. V objektu je rovněž sociální zázemí - toalety a sprcha,“ přiblížil ředitel Střední zemědělské školy v Přerově Radovan Rašťák.

Zbouráním původních vepřínů navíc vznikl před dílnami prostor, který budou využívat žáci pro nácvik práce se zemědělskou technikou. „Zelené pásy budou sloužit jako výběhy pro chovaná zvířata nebo pro pořádání různých výstav,“ dodal.

Poklepáním na základní kámen začala v Přerově dlouho očekávaná stavba průtahu městem. 29. září 2020
Stavba průpichu v Přerově začala!

V zázemí haly zdokonalí své praktické dovednosti hlavně žáci, kteří navštěvují učební obory opravář zemědělských strojů a zemědělec - farmář. Mohou je ale využít i studenti čtyřletého maturitního oboru mechanizace a služby se zaměřením provozní technika.

„Obor opravář zemědělských strojů k nám přešel po sloučení s učilištěm v Lipníku nad Bečvou. V Lipníku jsme dosud využívali tři dílny a žáci museli dojíždět. Převzetím nové stavby se ale učiliště kompletně přestěhovalo k nám a do konce roku bychom odsud chtěli do Přerova přesunout i strojní vybavení - brusky, vrtačky nebo soustruhy,“ zmínil.

Škola nemá problém s naplněním novými žáky - o učební obory je velký zájem. „Každý rok otevíráme minimálně jednu třídu oboru opravář zemědělských strojů a jednu třídu oboru zemědělec - farmář. Odborníci ve firmách mají čím dál větší hlad po našich absolventech - a to především ve firmách, které se zabývají zemědělskou technikou,“ přiblížil.

Největší jeřáb v republice odstranil starý železniční most přezdívaný "rámusák" na hlavní trati u Přerova. 26.9.2020
"Rámusák" u Přerova dorámusil, odnesl jej obří jeřáb. Podívejte se

Přerovská „zemědělka“ nabízí studium čtyřletých maturitních oborů, ale i tříleté vzdělání s výučním listem. V Přerově má více než sto padesátiletou tradici a snaží se každý rok investovat do modernizace a oprav.

„Kromě výstavby nové haly jsme provedli také výměnu oken v budově a během dvou let bychom chtěli opravit fasádu. Pro vybavení dílen jsme dokupovali soustruhy a frézy,“ vyjmenoval ředitel nedávné investice.

Už před třemi lety vznikla v areálu školy také kruhová jízdárna, která slouží žákům studijního oboru agropodnikání se zaměřením chovatel koní a jezdec. Jízdárna slouží jak k výcviku koní, tak i mladých začínajících jezdců.