Na stroje připevnili stávkující hesla jako: „Chceme zastavit vybíjení krav a nebo Mléčná stávka“.

Protest zcela ochromil dopravu na silnici ve směru na Olomouc, kde se tvořily až několikakilometrové kolony. Z místního zemědělského družstva v Kokorách vyrazily stroje krátce po deváté hodině.

„Do celorepublikového protestu se na Přerovsku zapojily na tři desítky místních chovatelů – například z Kokor, Prosenic, Týna nad Bečvou, Želátovic, Jezernice nebo Drahotuší. Spolu s námi protestují i mnozí místní farmáři,“ vyjmenoval ředitel okresní agrární komory v Přerově František Špalek.

Předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský vysvětlil hlavní důvody toho, proč se zemědělci na Přerovsku k celostátní akci připojili.

„Protest se týká katastrofálních výkupních cen mléka, které jsou pro nás likvidační. Jejich výše se pohybuje na úrovni osmdesátých let, kdy jsem do zemědělství nastoupil,“ řekl Lichnovský.

Zemědělci protestem nechtějí naštvat lidi

Podle něj ceny naprosto nekorespondují s výrobními náklady a zemědělcům tak hrozí, že kvůli nim budou muset zrušit živočišnou výrobu.

„Nechceme lidi naštvat, ale tímto zbržděním dopravy chceme upozornit na vážný problém. Nechceme se dožít toho, že budeme kupovat čínské mléko s těmi jejich chemikáliemi. Pokud bude ale kupní cena českého mléka delší dobu pod výrobními náklady, tak ty krávy prostě zlikvidujeme,“ řekl předseda družstva v Kokorách.

Protestující zemědělci ve středu ráno zcela ochromili dopravu na silnici mezi Přerovem a Olomoucí. Někteří řidiči kvůli ucpaným vozovkám nadávali, jiní ale protest schvalovali.

„Myslím, že je tak bude víc slyšet. Řidiči na cestách se třeba z rádia dozví, které silnice jsou neprůjezdné a budou se třeba ptát, proč,“ vyjádřil svůj názor jeden z řidičů.

Jiný z šoférů ale nešetřil kritikou. „Je to hrůza, jedu ze Zlína do Olomouce a dlouhé kolony mi docela vadí. Stejně takový protest ničemu nepomůže,“ vyjádřil svůj názor jiný z řidičů František Vávra ze Zlína.