„Na hlavní tah vjede sedm nebo osm traktorů i s valníky na křižovatce mezi Grygovem a Velkým Týncem a pojedou s transparenty směrem na Přerov. Proti nim se zase vydají zase kolegové z Kokor,“ uvedl šéf olomoucké Agrární komory Miloš Porč.

„Cestou zpět už pojedou traktoristi po vedlejších cestách,“ dodal Porč s tím, že policisté o akci vědí.

Na špatnou situaci s mlékem zemědělci upozorňují dlouhodobě. „Je to skutečně neúnosné. Navíc od prvního května nabízejí řetězce výkupní cenu o patnáct až dvacet procent nižší. To je přímo katastrofální,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory v Přerově František Špalek.

Jeho slova potvrzuje dlouholetý zemědělec Jaromír Pešák z obce Čechy na Přerovsku. „Tuto akci stoprocentně podporuji. Situace s mlékem je pro nás absolutně likvidační. Já osobně na litru mléce prodělávám 2,50 až 2,80 korun. Úpadek je však také v jiných zemědělských odvětvích. Podle mého názoru by u nás měla začít fungovat finanční policie, která by se začala zajímat o to, kde vlastně dotace určené do zemědělství končí,“ řekl Pešák.

Do terénu ve středu kokorské družstvo vyšle nejméně šest traktorů s různou zemědělskou technikou a transparenty.

„Vyrazíme po silnici směrem na Olomouc a na trase se setkáme se zemědělci ze společnosti Agra Velký Týnec. Potom se na silnici otočíme a pojedeme zpět do Kokor,“ upřesnil předseda družstva Vladimír Lichnovský.

Ten označil situaci s mlékem rovněž za neúnosnou. „Výkupny nám nabízejí 5,80 korun až 6 korun za litr mléka. To je pro nás smrtelně nízká cena, kterou nemůžeme vydržet. Už jsme kvůli tomu v minulosti snížili stav dojnic a hlavně jsme upravili krmnou dávku, tak abychom docílili, co nejnižší produkce mléka,“ dodal Lichnovský.

Ke středečnímu protestu se připojí zemědělci i jinde v kraji. Farmáři vjedou do Prostějova a jejich šumperští a jeseničtí kolegové ve středu vyrazí s technikou po důležité silnici z Mohelnice na Svitavy.