Zemědělci v těchto dnech provádějí poslední přípravy na sklizeň. Podle nich letošní úroda vypadá nadějně. I když, jak shodně tvrdí, žně budou moci zhodnotit, až budou mít obilí takzvaně ve stodole.

„Předpokládám, že zhruba za deset až čtrnáct dní se začne se sklizní ozimého ječmene a řepek. Potom přijdou na řadu jarní ječmeny a ozimé pšenice,“ upřesnil předseda představenstva okresní a krajské Agrární komory Josef Hlavinka.

Jeho slova potvrdil i agronom z Troubek. Právě tamní zemědělská společnost patří vůbec k prvním v regionu, které žně obvykle zahajují.

„Vidím to tak, že za současného počasí do ozimého ječmene vjedeme za deset dní a do jarního ječmene a ozimé pšenice asi za dva týdny,“ informoval troubecký agronom Vladimír Kratochvíl.

Zemědělci se vesměs shodují, že letošní úroda vypadá slibně, ale příliš ji nechtějí hodnotit předčasně. „Stav plodin je dobrý, ale nesmí přijít žádná hrůza, například v podobě přívalových dešťů,“ řekl například agronom zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici Jaroslav Bartoník.

Podle zemědělců letos rozhodně nebudou žně odstartovány dříve než v loňském roce. „Loni byly žně dříve, ale o kolik dnů, to už si přesně nevzpomínám,“ podotkl Josef Zedek, agronom Moravské zemědělské společnosti v Prosenicích.

Na Hranicku vypuknou žněza dva týdny

Zhruba za čtrnáct dní by měly vypuknout žně také na Hranicku. „My už teď máme z větší části sklizené trávy na semeno a příští týden se chystáme vjet do ozimých ječmenů. Předpokládám, že tak za čtrnáct dní už vypukne sklizeň řepky a ozimých pšenic,“ uvedl ředitel zemědělské společnosti Skalagro Zdeněk Matyska.

Ten odhaduje, že se letošní úroda vydaří. „Očekáváme velmi slibnou sklizeň. Záležet bude ale na počasí v období, které zbývá do sklizně. Minulý týden nám totiž bouřky trochu poškodily řepky. Ztráty máme zhruba dvacetiprocentní,“ řekl Matyska.

S letošními cenami za plodiny by mohli být zemědělci spokojeni. Ty by se totiž měly držet na obdobné úrovni jako vloni, kdy po dlouhých letech stagnace došlo k jejich výraznému zvýšení.

„Očekáváme, že cena za tunu potravinářské pšenice bude kolem 5 tisíc korun a více, sladovnického ječmene kolem 6 tisíc korun a řepky zhruba 10 tisíc korun. Tyto ceny jsou pozitivní, ale je třeba si uvědomit, že zemědělcům vzrostly vstupy, v podobě energií, ale třeba i hnojiv,“ řekl Hlavinka.