Řidiči se nemusejí obávat větších komplikací, akce potrvá zhruba hodinu.

„Trasa vede z Prosenic směrem na Kozlovice, stroje zamíří kolem staré porodnice, rondelu U Hané a vydají se do centra města k okružní křižovatce u malé pasáže. Tam se stočí a pojedou zase nahoru ke Kauflandu v Želatovské ulici. Poté se opět vydají k Žerotínovu náměstí,“ přiblížila Jana Neradilová z Okresní agrární komory v Přerově.

Ministr dopravy Martin Kupka.
Výcvikové středisko pro stavbu provizorních mostů navštíví ministr

Agrární komora a Zemědělský svaz České republiky protestují už od počátku roku proti rozhodnutí vlády přesunout větší část dotací k menším farmářům. Kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábějí většinu potravin v zemi a upozorňují na to, že to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa.

Snížení dotací středním a velkým podnikům bude mít podle nich za následek ztrátovost ekonomiky většiny našich zemědělských společností, ale také ohrožení konkurenceschopnosti v rámci Evropské unie. Spanilá jízda byla v Přerově naplánována už na počátek února, zemědělci ji ale na poslední chvíli zrušili.

Proti Green Dealu

Celorepublikové protesty jsou tentokrát směřovány proti nevhodně načasovanému „zelenání Evropy“ v podobě Green Dealu, který bude mít podle organizátorů fatální dopady do zemědělské prvovýroby a potravinářství.

„Bezodkladné zavádění všech těchto pravidel přichází v nejméně vhodnou dobu jak pro zemědělce, tak hlavně pro spotřebitele. Hlavním úkolem zemědělců je zajistit potravinovou soběstačnost, dostatek kvalitních potravin pro spotřebitele za přijatelné ceny při současném zachování ekonomické soběstačnosti,“ shrnul Rostislav Ovad z přerovské územní organizace Zemědělského svazu ČR.

Protestní jízdy se chystají v době, kdy hlavní město organizuje setkání vedení Agrárních komor Visegrádské skupiny a akce se budou konat na více místech republiky.

„Technika bude opatřena plachtami, bannery s hesly či vlajkami. Co se týká hesel, fantazii se meze nekladou. Nějaké bannery máme k dispozici, na seřadišti dovybavíme,“ doplnil za organizátory přerovského protestu Petr Kubík ze zdejší Okresní agrární komory.