„Využíváme teplého počasí a zavěšujeme chmelové drátky z plošiny. Protože jde o práci, která se nedá provádět za deště a větru, jsme rádi, že nám počasí přeje,“ řekl Ivo Macháček, agronom společnosti Agras Želatovice, která pěstuje chmel zhruba na 35 hektarech. Letos tam chmelnice o pět hektarů rozšiřují.

Na jarní práce se chystají také v Prosenicích, kde se chmel pěstuje na 100 hektarech. „Přípravu pozemků už máme hotovou. Příští týden nás čeká řez chmelové babky. Plošiny budou u nás vyjíždět kolem 4. dubna. Práce pokryjeme našimi brigádníky a už tradičně počítáme s pomocníky z Bulharska,“ popsal hlavní chmelař Moravské zemědělské společnosti v Prosenicích Martin Rypar.

U největšího pěstitele chmele na Přerovsku, kterým je s rozlohou 195 hektarů Zemědělské družstvo v Kokorách, je prozatím klid.

„Přípravu půdy v podobě vláčení už sice máme za sebou, ale ostatní práce rozjedeme asi až za čtrnáct dní. My zatím nemusíme spěchat, protože na rozdíl od jiných zemědělských podniků pěstujeme jednu odrůdu, a to pozdější. Počítáme však s tím, že zhruba za dva týdny začneme řezem a zavěšováním drátků,“ řekla Lenka Jemelková, která má na starosti pěstování chmele.

Tamní zemědělské družstvo očekává letos brigádníky ze Slovenska, Bulharska a přijedou také studenti ze Střední zemědělské školy z Českého Těšína.