„Seřadiště je ve čtvrtek ráno v Prosenicích a projedeme celým Přerovem. Trasu ještě upřesníme, ale vydáme se s technikou na světelnou křižovatku k Tescu a dál přes řeku Bečvu směrem ke kruhovému objezdu u Lidlu. Uvidíme, jestli trasu neprotáhneme až do Kokor a zpátky,“ shrnul Petr Kubík, předseda představenstva Moravské zemědělské společnosti v Prosenicích a šéf Okresní agrární komory v Přerově.

Na spanilou jízdu městem vyrazí zhruba čtyřicet traktorů a další zemědělská technika. „Připojí se nejen velké podniky na Přerovsku, ale i soukromí zemědělci. Chtějí jít do toho, aby nás podpořili, takže je vezmeme pod křídla. Nehledíme na to, jestli je podnik menší nebo větší. Teď už se nejedná jen o nás,“ řekl.

Podmínky jsou podle něj v poslední době pro české zemědělce likvidační

„Výkupní ceny jsou nižší jako nákladové. Tyto ztráty nám částečně pokryly dotace, na těch jsme ale byli ve velké míře pokráceni. Tím pádem je tam výpadek a ztrátu teď neseme my, což znamená, že jdeme s hospodařením do mínusu. Další záležitostí je i nadměrná byrokracie,“ vysvětlil hlavní důvody nespokojenosti zemědělců Petr Kubík.

Kácení jabloní. Ilustrační foto
Pod zuby pil padají stovky jabloní. Sady na Prostějovsku už po kácení neobnoví

„Společná zemědělská politika Evropské unie je neúnosná. Ostatní státy si vyjednávají výjimky a nic nedodržují. My dodržujeme absolutně všechno a jsme nekonkurenceschopní. Že tím dochází k likvidaci našeho zemědělství, by si měli uvědomit všichni,“ doplnil.

Zemědělci budou protestovat, vydají se do Přerova. Ilustrační foto.
Zemědělci opět chystají protest kvůli dotacím, traktory vyrazí do Přerova

Na spanilou jízdu Přerovem vyrazí s traktory a další technikou také Zemědělské družstvo v Kokorách, které hospodaří na ploše 2 tisíce hektarů a je významným pěstitelem chmele na Hané.

„Zformulovali jsme své požadavky a zúčastníme se protestní jízdy proti nadměrné byrokracii, nespravedlivému rozdělení dotací a ničení našeho zemědělství. Pro nás jsou neakceptovatelné dovozy potravin z bezcelních zón, o sto procent je navíc navýšená daň z nemovitosti, což je jen za náš podnik několik milionů,“ shrnul předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Družstvo vyšle na spanilou jízdu asi desítku různých mechanismů

„Traktory, auto, cisterny, ale i samohybné postřikovače tak, aby to bylo pestré pro diváky. Kombajny ale v zimě vytahovat nebudeme,“ poznamenal Lichnovský.

Zemědělci plánovali podobný protest už v únoru roku 2022, kdy chtěli spanilou jízdou upozornit na nerovné dotační podmínky českých zemědělců. Na poslední chvíli jej ale po dohodě s premiérem Petrem Fialou zrušili.

Tentokrát zemědělci neustoupí

Na podzim stejného roku byly celorepublikové protesty směřovány proti nevhodně načasovanému „zelenání Evropy“ v podobě Green Dealu. Podle organizátorů tentokrát zemědělci od protestní spanilé jízdy neustoupí.

„Teď už to není ten případ. Zatím stávkujeme proti Evropské unii a legislativě, pokud pro nás ale ministr zemědělství nevyjedná lepší podmínky, mohou se za čtrnáct dní podobné akce opakovat,“ uzavřel Petr Kubík.