V areálu Dílen pro opravu vozidel (DPOV) totiž během soboty a neděle proběhly první letošní výstavní víkend velkého modelového kolejiště, který přilákal opět řadu milovníků malých vlakových souprav.

„Nejstarší část kolejiště se tvoří už od roku 1972. Jako členové klubu se tady scházíme vždycky v pátek a každý z nás na kolejišti udělá něco nového," řekl za Klub železničních modelářů a přátel železnice Přerov Jan Dostál.

Do klubu dnes dochází skoro dvacet lidí a dá se říct, že každý je odborníkem na jinou oblast. V tom také tkví jedno z největších kouzel železničního modelářství. „Modelujeme i krajinu, protože jsou mezi námi lidé, kteří se o botaniku zajímají. Jsou tady experti přes mašinky, přes zabezpečovací zařízení, architekturu, elektroniku. Je potřeba, aby to všechno fungovalo a zapadalo do sebe. Někdy není jednoduché se dohodnout, celé je to hlavně o kompromisech," sdělil Jan Dostál, pro kterého je modelářství součástí života už od osmé třídy, přibližně pětadvacet let.

Většina modelářů věnuje svému koníčku alespoň část každého dne. Proč? Je to prý odreagování, člověk na chvíli zapomene na běžné starosti. Na kolejišti je celý svět přibližně 87krát zmenšený a podle Jana Dostála jsou i problémy najednou 87krát menší.

„Na kolejišti pracujeme celý život. Každý pátek se sejdeme, probereme varianty dalšího vývoje a zvážíme časové, finanční a personální možnosti. Někdo dělá krajinku, jiný koleje, někdo třeba elektriku," doplnil Jan Dostál.

Výstava modelů se koná vždy po dva listopadové víkendy, po zbytek roku se na kolejišti pracuje, přičemž se obměňují hlavně detaily. Ty jsou místy až neskutečně propracované, přesně podle reálného světa. Soupravy například jezdí podle drážního řádu. Reálný základ mají také vlakové zastávky a často i krajina, kterou mašinky projíždějí. K tomu, aby se vlaky správně míjely, se výpravčí musí domlouvat pomocí telefonu, mezi návštěvníky by se jinak neslyšeli.

Z expozice byli lidé nadšení. „Výstava se mi velice líbí. Nejen vystavené kolejiště, ale i všechno kolem. Sám jsem modelářem, podědil jsem to po svém otci," řekl například návštěvník Petr, který do areálu zavítal v sobotu.

Návštěvníků možná bylo méně než v předcházejících letech, to ale pro organizátory nebylo úplně prioritní. „Takové návaly a fronty jako v minulých letech se letos netvoří. Důležité ale je, že se lidem výstava líbí. Vždyť právě pro ně ji děláme," uzavřel Jan Dostál.

Výstava velkého modelářského kolejiště v číslech:

- Za jeden výstavní den vlaky najezdí 10 až 16 kilometrů
- Modelové kolejiště zahrnuje 320 metrů kolejí a 112 výhybek
- Hlavní, dvojkolejná trať měří 49 metrů, vedlejší – horská trať má 87 metrů.
- Celé kolejiště měří 35 metrů čtverečních.
- Po kolejích se prohání přibližně 50 vlaků