„Včera jsem zeleninomat objevil. A jsem tu zase. Parádní zelenina. Výborný nápad,“ hodnotil zákazník z Olomouce, který zrovna zastavil autem u ludéřovské barokní sýpky.

„Kempujeme u kamaráda v Laškově. Bude z čeho vařit,“ usmál se a poctivě naházel mince do kovové pokladničky.

Zeleninomat stojí v místní části Drahanovic poblíž silnice II/448 spojující Olomouc a Konici zhruba dva týdny. Na originální prodejní místo se zeleninou rovnou z pole upozorňuje cedule u cesty.

„Nápad jsem nosil v hlavě několik let. Letos jsem se rozhodl, že to konečně zkusím. Odezva je kladná. Lidé jsou rádi, že mají čerstvost a kvalitu za dobrou cenu. Zeleninu, na které si doma opravdu pochutnají,“ poukázal soukromý zemědělec Zdeněk Srovnal.

Čerstvější už to být nemůže

Čerstvější zeleninu už zákazníci mít nemůžou. „Zrovna jsme přijeli z pole a už doplňujeme,“ poznamenal, když jeho pomocnice nesly navážené brambory a svazky česneku do zeleninomatu.

V nabídce postupně bude zelenina, jak ji bude farmář sklízet z pole: česnek, brambory, cibule, zelí, kapusta, dýně, ale taky kořenová zelenina.

Koncept je postavený na důvěře, že zákazník bude chtít za odebranou zeleninu zaplatit, a to v hotovosti do pokladničky. Stánek je kvůli nenechavcům opařený kamerovým systémem.

Ceny zeleniny ve stánku jsou lidové. Tržby by měly pokrýt náklady spojené s provozem stánku.

Vedení obce originální prodejní místo v Ludéřově přivítalo. V místní části letos zrovna zavřela prodejna potravin.

„Je to služba pro místní, ale i přespolní, kterou vítáme. Sám jsem už zeleninomat vyzkoušel, a mohu jenom doporučit,“ hodnotil novinku místostarosta Drahanovic Pavel Navrátil.

Zemědělec každoročně koncem léta pořádá v Ludéřově samosběr zeleniny. Bude i letos.