Hlavní příčinou ztráty zelených ploch ale nejsou konkrétní zájmy investorů a nebo podnikatelských subjektů. Žádosti o vykácení totiž vycházejí přímo od obyvatel, jimž mnohdy vadí pouze spadené listí a nebo to, že strom vrhá stín.

Jen v loňském roce se jich na odboru majetku sešlo na sto dvacet pět. „Je to tak půl na půl. Část obyvatel domu chce třeba nechat postavit nové parkoviště a dožaduje se pokácení stromů, jiní naopak bojují za zachování travnaté plochy. Většinou ale převažuje názor, že by měla zeleň ustoupit stavbě,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Naposledy se rozdělili na dva tábory zhruba před rokem obyvatelé domu v Bratrské ulici v Přerově. Části z nich vadila stavba nového parkoviště, jiným zase překážely stromy.

Podobných kontroverzí je ale více – na stejný problém narazili i obyvatelé domů v Předmostí. „Je pravda, že parkoviště potřebujeme. Ale za chvilku už v Předmostí nebude kousek zeleně, jen samý asfalt,“ komentovala stavbu parkoviště, kvůli kterému musely být vykáceny stromy, jedna z místních obyvatelek.

„V případě protichůdných názorů se většinou přikláníme ke stanovisku odborníků, kteří posoudí zdravotní stav stromu a rozhodnou, zda je nutné ho nechat vykácet,“ přiblížila obvyklý postup Svatava Doupalová z odboru majetku přerovského magistrátu, která má na starosti veřejnou zeleň.

Důvody toho, proč nájemníci domů a nebo dokonce celá společenství vlastníků o vykácení žádají, jsou různé. „Lidem vadí třeba i to, že jim stromy stíní do oken. Někteří si stěžují na znečištění prostranství spadenými listy a to, že stromy takzvaně „medují“ a lepkavá látka jim znečistí auto, řekla Doupalová.

Dalším argumentem je také obava o bezpečnost. „Mnozí totiž mají strach, že jim strom při pádu poničí auto a nebo fasádu čerstvě opraveného domu,“ podotkla.

Město už tak na základě žádosti od obyvatel nechalo vykácet například některé stromy na Laguně, ve Vaňkově ulici a nebo na náměstí Přerovského povstání.

Kvůli stavbě parkoviště musely jít k zemi i dřeviny v Předmostí. „Žádosti nám ale přicházejí i z místních částí – Kozlovic, Újezdce a nebo Žeravic,“ doplnila Doupalová. V současné době se připravuje vykácení osmi uschlých stromů a město má na stole další čtyři žádosti. „Největší nápor od obyvatel ale přichází vždy na podzim, takže očekáváme další nárůst počtu žádostí,“ uzavřela Doupalová.