Většina konšelů v debatě na jednání obecně závaznou vyhlášku přivítala. Bezdomovci, povalující se na chodníku u marketů, totiž městu na kráse nepřidají.

Asociálové nejčastěji obtěžují kolemjdoucí v okolí přerovského nádraží. Policejní kontroly zjistily, že se zpravidla pohybují ve skupinách od tří do deseti osob a posedávají nebo polehávají na chodníku či v trávě poblíž marketů.

Problém vyčistit chodník mají někdy i technické služby. Skupinky pobudů se totiž často uvelebí přímo na chodníku.
Opilci u nákupních center obtěžují. Město jim chce vypálit rybník

„Jen v okolí marketu Albert v Denisově ulici bylo v prvních třech měsících tohoto roku zaznamenáno 33 stížností na obtěžování zákazníků opilými bezdomovci,“ shrnuje situaci důvodová zpráva.

Spousta dalších případů se ale do celkového součtu hlášení vůbec nedostala. Z pasivně agresivního chování pobudů mají obavy zejména starší lidé, ženy a děti - a proto z peněženky často vytáhnou požadovaný obnos.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
Obrat ve využití Strojaře. Radní uvažují o družstevním bydlení

Žebrání na alkohol

Radní se už před časem obrátili na manažery přerovských obchodních center, kteří potvrdili nárůst počtu žebrajících lidí.

Podle jejich slov bezdomovci obtěžují kolemjdoucí a odrazují zákazníky. Pokud se najde zákonný důvod, aby byli vykázáni z jednoho místa, většinou se jen přesunou jinam a situace se znovu opakuje.

„Z důvodu cirkulace problémových osob se vyhláška vztahuje na okolí obchodních domů a marketů. Platit bude ale i sto metrů od škol a školských zařízení a v okolí vlakového a autobusového nádraží, kde je velká koncentrace lidí. K dalším lokalitám patří centrum města a městská památková zóna,“ vyjmenoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Novému obchodnímu centru v Přerově musí ustoupit rozlehlý objekt bývalé lepenkárny v areálu firmy Kazeto, ale i další menší objekty. Někdejší výrobní hala se nyní vyklízí.
VIDEO: Další obchoďák v Přerově na obzoru. Vyroste u Kazeta

Žebráním asociálové nezískávají peníze na obživu, ale kupují za ně většinou alkohol. Jídlo a granule pro psy zpravidla odmítají.

„S pomocí nové vyhlášky by se mělo podařit zachytit nejčastější výskyty těchto osob, které požívají alkohol a otravují kolemjdoucí,“ poznamenal primátor. Městská policie bude porušení vyhlášky trestat pokutou.

Plošně nelze

Drtivá většina zastupitelů novou vyhlášku vítá, někteří ale navrhovali rozšířit počet lokalit, na které se vztahuje.

„Vyhláška je zacílená na žebrání v místech, která jste vybrali jako problematická. Tyto jevy se ale vyskytují i na náměstích Františka Rasche a Svobody, někdy i v parku Michalov. Navrhoval bych rozšířit účinnost vyhlášky na veřejná prostranství, parky a dětská hřiště,“ uvedl v debatě třeba zastupitel Pavel Svozil (SPD).

Socha Rudoarmějce v Želatovské ulici v Přerově
Socha Rudoarmějce v Přerově zůstane, rozhodli zastupitelé

Podle vedení města ale není možné opatření zavést plošně.

„Vyhláška obsahuje především vymezení míst, na kterých bude zákaz žebrání platit. Lokality byly vytipovány na základě šetření městské policie. Logicky můžeme regulovat jen v místech, kde dochází k narušování veřejného pořádku,“ konstatovala právnička města Jana Hrubá.