Hlídky policistů stály na šestnácti vytipovaných stanovištích – a to nejen u přechodů v Přerově, ale i v Oseku nad Bečvou či Lipníku. V Přerově patří k nejfrekvento­vanějším přechody u Základních škol Želatovská, Velká Dlážka, Svisle či Hranická v Předmostí.

„Akce je zaměřená na osvojování si pravidel bezpečného přecházení přes cestu. Upozorňujeme školáky, že na přechodu nemají absolutní přednost, a když vidí, že přijíždí auto, tak musejí počkat," řekla Miluše Zajícová z přerovské policie, která má na starosti oblast prevence.

Podle rad policistů by se měli školáci na přechodu rozhlédnout pokaždé, když vstupují na vozovku.

„Děti to většinou dělají, někdy se ale stává, že si pletou strany. Správně by se měli podívat nejprve doleva, potom doprava a znovu doleva," radí.

Podle statistik došlo jen loni na přechodech v přerovském okrese k jedenácti dopravním nehodám. V pěti z nich figurovaly děti.

„Jedna si vyžádala smrtelné zranění, šest lidí bylo zraněno těžce a čtyři lehce. V jednom případě sehrál svou roli i alkohol," doplnila Miluše Zajícová.

V rámci dopravně – bezpečnostní akce se uskuteční také seminář pro děti ze Základní školy v Prosenicích, na kterém se seznámí s problematikou bezpečností na silnicích.