„Zdražujeme pouze tehdy, pokud dojde ke změně vyhlášky, takže jsme k tomuto kroku přistoupili od ledna, kdy novelizace vešla v platnost. Klienti na jednolůžkovém pokoji zaplatí za ubytování 280 korun a za stravu 235 na den. Na dvojlůžkovém uhradí za ubytování 270 korun a za stravu 235. Novela úhradové vyhlášky stanovila maximální platby za jednotlivé služby a my respektujeme to, co ministerstvo nastavilo pro pobytové sociální služby,“ uvedla Eva Machová, ředitelka Domova Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova.

Podle ní zdražení nemělo výrazný dopad na klienty. „I s ohledem na to, že vzrostly starobní důchody a byly valorizovány,“ podotkla.

Masopust v Přerově, 26. února 2022.
Zhosta, chaso, zhosta! Přerov ožije masopustním veselím

V Domově pro seniory v Radkově Lhotě vzroste maximální možná denní pobytová sazba od března. Očekává se také zdražení stravy.

„Čekali jsme na pokyn od zřizovatele, kterým je Olomoucký kraj, a už víme, že nám od března vzroste na základě úhradové vyhlášky sazba z 250 na 270 korun za den. Například u jednolůžkového pokoje s příslušenstvím, který je u nás nejdražší, to bude z 13 500 na 15 120 korun za měsíc,“ vyčíslila ředitelka Domova pro seniory Dana Pátková s tím, že zdražování se bude týkat i stravy.

Křižovatka Komenského - Palackého ulice (na snímku) se dočká nového světelného signalizačního zařízení.
Nové semafory zvýší plynulost dopravy na křižovatkách v Přerově

„Stravné navyšujeme od března z 200 na 224 korun za den. Budeme průběžně reagovat na ceny našich dodavatelů,“ doplnila Pátková. Podle jejích slov se dá očekávat, že část klientů spadne od jara do platební neschopnosti, a proto bude muset některým z nich pomoci rodina.

Podle ředitelky je jasné, proč se úhradová vyhláška mění, ale je třeba myslet i na případy, kdy senior finance jednoduše nemá. „Snažím se všemožně zajišťovat prostředky. Oslovuji obec, firmy a žádám o sponzorské dary,“ uvedla ředitelka Pátková.

Zřizovatelem Domova pro seniory v Přerově je město, které už potvrdilo, že ke zdražení dojde. Detaily ale teprve úředníci ladí.

Sdílená kola. Ilustrační foto
Sdílená kola dorazí i do Přerova, lidé je najdou na čtyřiceti místech

„Ke zdražení dojde a aktuálně projednáváme výši úhrad za jednotlivé sociální služby. Týká se to domova pro seniory, pečovatelské služby a denního pobytu. I my samozřejmě bojujeme s nárůstem cen energií – tak, jako všichni. Materiálem se bude v průběhu měsíce března zabývat Rada města,“ potvrdila Romana Pospíšilová, vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu.

V Hranicích už od 1. dubna

Se zdražováním se počítá také v Domově pro seniory v Hranicích.

„Zdražení proběhne od 1. dubna a v tuto chvíli zpracováváme kalkulace. Už teď je jisté, že se zdraží strava. Nyní máme nastavena maxima, která umožnila minulá prováděcí úhradová vyhláška,“ sdělila ředitelka Domova pro seniory v Hranicích Simona Hašová.