Přestože se nejedná o nijak razantní nárůst, bude třeba výlet čtyřčlenné rodiny za kulturou znamenat docela velký zásah do měsíčního rozpočtu. Jedinými, kdo zatím o zvyšování cen neuvažují, jsou Městská knihovna a místní videopůjčovny.

„Cena jednoho lístku na bazén pro dospělého nyní činí 40 korun na hodinu, zatímco vloni to bylo 35 korun. Děti a důchodci platí také o pět korun více. Ještě vloni to bylo 30 korun, letos je to 35,“ uvedla pokladní z přerovského bazénu.

Permanentky na 11 vstupů podražily o 50 korun. „Důvodem úpravy cen je zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent,“ vysvětlil zástupce Služeb města Přerova Rudolf Neuls.

Ke stejnému kroku se proto přistoupilo i u cen za bruslení na zimním stadionu v Přerově. „Vzrostly ceny energie, takže nám ani nic jiného nezbývalo,“ dodal k tomu ředitel Služeb města Přerova František Kavka.

Zatímco lístek na bruslení pro veřejnost stál ještě vloni 25 korun, letos je to 30 korun. Finančně více zatíží rodinný rozpočet také návštěva kina, či kulturních akcí v Městském domě.

„Cena vstupného je určena distribuční společností a v porovnání s loňským rokem u nás vzrostla o pět až deset korun,“ řekla provozovatelka kina Hvězda v Přerově Alena Šišková.

Stejná je také situace u ceny lístků v jediném kulturním stánku v Přerově - v Městském domě, kde se pořádají představení pro děti a dospělé, koncerty vážné i populární hudby.

„Za vstupenku letos zaplatí dospělí o 10 až 20 korun více než vloni. Zvýšení se ale netýká cen vstupenek pro děti třeba na výchovné koncerty a dětská divadelní představení – ta je jednotná a činí 30 korun,“ řekl manažer kultury Městského domu Jan Vrba.

Jediným, kdo zatím neuvažuje o zdražování, jsou videopůjčovny a Městská knihovna v Přerově. Za vypůjčení DVD zaplatí lidé ve většině přerovských videopůjčoven cenu 29 korun, která je stejná jako v loňském roce.

„Roční poplatek za vypůjčení knihy nebudeme zdražovat a zůstane stejný jako v loňském roce,“ dodal k tomu také Pavel Cimbálník, pověřený řízením Městské knihovny v Přerově. Dospělý čtenář zaplatí podle jeho slov 100 korun ročně, děti a mládež pak 50 korun.

V místních částech Přerova zaplatí dospělý 50 korun, mládež 30. Městská knihovna přitom nabízí nejen zapůjčení knih a DVD, ale lidé zde mohou také využívat služeb internetu. Lidé se zdravotním postižením jsou přitom od poplatku zcela osvobozeni.

O zvyšování poplatků neuvažuje ani přerovská kabelová televize. „V tuto chvíli lidé zaplatí za základní nabídku programů 75 korun a za rozšířenou 200 korun měsíčně,“ přiblížila asistentka ředitele Kabelové televize v Přerově Martina Sehnalová.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika