„Pivo jsme zdražili o čtyři koruny. Původní cena za jedenáctku Zubra byla v naší pivnici 37 korun, teď lidé zaplatí 41. Po novém roce máme otevřeno jen pár dní, takže od hostů zatím negativní reakce nejsou. Není to pro ně ale žádné překvapení, protože se o zvýšení DPH mluví už delší dobu. Navíc se netýká jen piva, ale i nealkoholických nápojů, které také podražily,“ shrnul Ladislav Šimek, spolumajitel pivnice a restaurace U Labutě v Přerově. „Mrzuté je jen to, že se pivo v lednu a únoru vždycky pije méně,“ poznamenal.

S novými cenami piva odstartovala rok také oblíbená přerovská pivnice U Andělů v Mostní ulici, kterou provozují bývalí majitelé legendární hospůdky U Olinka ve Lhotce.

Stužkovací ples si užili v pátek večer studenti Oktávy A Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.
Plesová sezona startuje, těšte se na zvěřinové speciality i vystoupení Hanáků!

„Po zvýšení DPH o jedenáct procent jsme pivo zdražili o šest korun, takže dnes lidé zaplatí 52 korun,“ řekla Eva Mc Conahay Oujezdská, provozovatelka pivnice, ve které čepují výhradně Dalešice - nejoblíbenější je přitom jedenáctka.

„I když pivo podražilo, je to pořád udržitelné, protože těch padesát korun si lidé vždycky najdou. Jen se možná bude pít o něco méně - lidé si rozmyslí, jestli si dají pět piv, nebo třeba jen dvě. Máme specifickou klientelu, která k nám chodí pravidelně, takže se propadu tržeb neobáváme,“ dodala.

V restauraci U Bukáčků teprve ceny ladí. „Pivo u nás není prioritní produkt, zaměřujeme se spíše na kvalitní kuchyni. Počátkem ledna jsme měli zavřeno, takže ceny teprve řešíme,“ doplnil provozovatel Igor Tadić.

Jezernický viadukt, ilustrační foto.
Dopravci kritizují výluku na frekventované trati mezi Přerovem a Hranicemi

Majitelé některých podniků, které nemají tak velké tržby, o zdražení piva neuvažují, protože spadají do kategorie 'neplátců DPH'.

„Pivo není tím, co by nás živilo. Je mi spíše celkově smutno z toho, jakým směrem se ubírá gastrozóna - do podniků chodí čím dál méně lidí a najít kvalitní personál bývá často problém. Načasování zdražení piva je nešťastné, v prvních měsících roku tržby stojí a každý bojuje o přežití,“ popsal situaci majitel hospůdky v obci na Přerovsku.

Pivovarníci už dříve upozorňovali, že může kvůli zdražení dojít k úbytku konzumentů, poklesu celkové spotřeby piva a odlivu zákazníků. Podobného mínění je i Český svaz pivovarů a sladoven, který se zvýšením DPH u piva nesouhlasil.

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
Dopravní události roku 2024 v Olomouckém kraji? Vymodlená dálnice i spojka

„V tuto chvíli pouze sbíráme informace, na přesný monitoring dopadu na jednotlivé provozovny je zatím brzy. Podniky se vydají dvěma směry - zdražení zasáhlo plátce DPH, zatímco kategorie neplátců, která je jasně definována zákonem, je nijak nepocítí. Neplátci DPH jsou podnikající subjekty, u nichž v posledních dvanácti měsících obrat nepřekročil částku dva miliony korun,“ vysvětlil Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti Pivovary CZ Group, pod niž spadají značky Zubr, Litovel a Holba.