Renesanční čtyřkřídlý zámecký objekt z první čtvrtiny 17. století dnes slouží jako Muzeum Komenského v Přerově. Podle jeho ředitele Radima Himmlera trápí budovu vlhkost už několik let.

„Vzlínáním vlhkosti ve zdivu v suterénu zámku dochází k zasolování zdiva a degradaci omítek. Největší problémy jsou na obvodové zdi při vstupu do expozice archeologie, kde jsou na omítkách výkvěty solí,“ popsal současný stav ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Podle něj bude zřejmě nutné kvůli opravám dočasně uzavřít návštěvníkům přístup do expozice archeologie, která se nachází v suterénu zámku. Sanační práce budou totiž probíhat v přístupové chodbě k této expozici.

„Předpokládáme ale, že se s vysoutěženým zhotovitelem dohodneme na součinnosti a další části zámku budou pro návštěvníky přístupné bez omezení,“ věří Himmler.

Sanace se má provádět formou aktivní elektroosmózy a neobejde se bez osekání omítek.

„Mezi startovními a finálními pracemi musí být roční pauza, aby se zdivo co nejvíce zbavilo vlhkosti,“ vysvětlil Roman Doležel z odboru správy majetku města.

Hlavní příčinou problémů je podle něj absence účinné horizontální i vertikální izolace, nevhodně provedená celoplošná dlažba na nádvoří zámku bez jakéhokoliv oddělení od obvodového zdiva zámku a nedostatečná výměna vzduchu uvnitř prostor.

„Práce by mohly být v ideálním případě zahájeny na jaře příštího roku a měly by stát zhruba jeden a čtvrt milionu. Sanační opatření se dotknou prostor západního a jižního křídla zámku včetně obvodových stěn,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).