Na zchátralý vzhled díla, jež vytvořil koncem šedesátých let ve světě uznávaný architekt Ivan Theimer, lidé upozorňují už delší dobu. Kašna je totiž v dezolátním stavu a výtvarné prvky podle místních tuto lokalitu hyzdí.

Zpracováním dokumentace na úpravu rozsáhlého vodního prvku pověřili radní úředníky z odboru koncepce a strategického rozvoje magistrátu.

„V nádrži je instalováno zařízení s fontánou, která není už několik let v provozu. Celý objekt je situován v zatravněném terénu bez jakékoliv vazby na okolí, bez možnosti posezení a navíc je opatřen zábradlím pochybné kvality. Povrch soklu je vlivem povětrnosti značně narušen, stejně jako povrch nádrží. Celé prostranství tedy působí zanedbaně," uvedl šéf odboru Pavel Gala.

Náklady na úpravy kašny se budou pohybovat okolo dvou milionů korun, tato částka je ale zatím jen předběžná.

„V průběhu zpracování projektové dokumentace bude nutné celý návrh konzultovat s autorem plastiky, která je součástí vodního prvku. Má totiž na dílo autorská práva," vysvětlil náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Zchátralá kašna u restaurace Haná v Přerově

Na podzim opraví i kašnu v Michalově

Autorem plastiky s rostlinnými motivy je akademický sochař Ivan Theimer, který je podepsán rovněž pod známou olomouckou Arionovou kašnou.

Skulptura u Hané je jedním z jeho prvních děl a vytvořil ji těsně před svou emigrací do Francie v roce 1968. Pořizovací cena tehdy byla šedesát tisíc korun. Keramické plastiky symbolizují rostlinné motivy, například makovici, bukvici a malvici.

Theimer se stal ve Francii uznávaným autorem a v osmdesátých letech minulého století vytvořil pro Elysejský palác v Paříži, sídlo francouzského prezidenta, známou skupinu obelisků. Z jeho dílny pochází také Monument lidských práv na Martových polích v Paříži.

Podle radních se ještě na podzim provede oprava dalšího vodního prvku v Přerově – kašny v parku Michalov.

„Nechceme čekat až na jaro, je totiž ve špatném stavu. V průběhu října musíme nechat spravit vnitřní i vnější izolaci a tato oprava nás přijde zhruba na půl milionu korun," uzavřel náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).