Objekt v řadové zástavbě v Jasínkově ulici 17 byl postaven v roce 1965.

„Po vlastní rekonstrukci budovy zde bude usazen pojízdný regálový systém, do kterého se archivní spisy přemístí,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová s tím, že město už požádalo o dotaci ze státního rozpočtu. Může činit až 1,5 milionu korun.

Přízemní budova dříve sloužila odboru školství, ale už několik let leží ladem - pouze v některých částech se nacházely skladovací prostory.

„Stavební firma se v následujících dnech pustí do bouracích prací, protože bude nutné změnit vnitřní dispozice a v plánu je bourání podlah a příček. Poté přijde na řadu statické zajištění, protože je objekt narušen,“ nastínila náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová (ANO).

Montáž kolejí přímo do podlahy

Projekt počítá rovněž s novou elektro a vodoinstalací, vzduchotechnikou a zabezpečovacím a tísňovým systémem. Po dokončení stavebních úprav pak přijde na řadu montáž kolejnice regálového systému přímo do podlahy.

Přerovský magistrát má dnes tři archivy. V budově ve Smetanově ulici je kapacita spisovny 370 metrů dokumentů, a ta už je z více než osmdesáti procent vytížena. Spisovna v Hranické ulici o kapacitě 492 metrů je využita téměř z devadesáti procent. Ve spisovně v Bratrské ulici je prostoru ještě méně - a chybí především místo pro spisovnu stavebního úřadu s rozsáhlou agendou. Nový archiv už je tedy pro město nutností.

„Práce by měly být hotovy do sto pěti kalendářních dní od předání staveniště, které jsme firmě předali poslední červencový den,“ uzavřela Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.