„Tato stavba škodlivě zasahuje do biotopů chráněných druhů organismů. Děti Země už dříve požadovaly, aby byly mezi podklady pro řízení i výjimky, které ji umožní,“ vysvětlil předseda plzeňské organizace Miroslav Patrik.

Podle něj byli ekologové v podobném sporu už jednou úspěšní, a to, když zablokovali povolení na stavbu silnice R 49 mezi Hulínem a Fryštákem. „Ministerstvo dopravy nakonec muselo celou věc vrátit zpátky,“ pochlubil se zástupce aktivistů.

Informaci o možných komplikacích už má i náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS). Ten se ale zatím odmítá bavit o detailech.

„Příští týden jedeme na ministerstvo dopravy, kde budeme jednat jak o průpichu, tak o obchvatu,“ řekl pouze.

Na dálnici, která by odvedla tranzitní dopravu z centra, přitom Přerované čekají jako na smilování. Ovzduší ve městě se totiž neustále zhoršuje.

Jak ministerstvo dopravy zareagovalo na námitky ekologických aktivistů, zatím jeho mluvčí nechtěl prozradit.

„Mohu jen potvrdit, že rozkladová komise věc projednala. Rozsudek však ještě není pravomocný. Dokud pod ním nebude podpis ministra, nemůžeme výsledek zveřejnit,“ řekl mluvčí Karel Hanzelka.

Stavbu komplikují i výkupy pozemků

Podle původních předpokladů měla stavba dálničního úseku z Říkovic do Přerova začít v roce 2013. Skeptické hlasy ale tvrdí, že se může ještě oddálit.

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic sice potvrdili, že jim výhrady ekologů dělají vrásky na čele, ale za hlavní problém považují něco jiného. Výkupy pozemků, na něž nemá stát peníze. Podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic je pro výkup parcel zapotřebí částky jedné miliardy korun.

„Na námitky ekologů jsme narazili i v případě stavby posledního úseku rozestavěné dálnice Kroměříž východ – Říkovice, který má být zprovozněný letos v listopadu. Z našeho pohledu nesmyslnými námitkami ekologů se teď musí zabývat rozkladová komise ministerstva,“ podotkla mluvčí Ředitelství silnici a dálnic Martina Vápeníková.

Podle ní však stavbu více než ekologické protesty brzdí právě výkupy.

„Majitelé parcel můžou stavbu zablokovat i na více než pět let,“ řekla.

Zásah do 21 biotopů

Děti Země jsou přesvědčeni o své pravdě.

„Nemůžete přece stavět barák na louce plné orchidejí, aniž by na to byla výjimka. Upozorňujeme stále dokola na vážný zásah do dvaceti jedna biotopů zvláště chráněných druhů organismů. Proto jsme také navrhli přerušit stavební řízení,“ uzavřel předseda organizace Miroslav Patrik.