Při jednání s městem jsou však v časové tísni, protože v první polovině března vyprší lhůta, do kdy pro ně platí výhodnější ceny. Změnit by to mohla zvažovaná žaloba na město.

Na adrese Kozlovská 27, 29 a 31 je třiatřicet bytů, v nichž žijí nájemníci. Když město plánovalo jejich prodej, kromě jediného případu o ně nájemníci projevili zájem. Dvaatřicet nabídek zaručuje zájemcům výrazně nižší cenu, pokud je přijmou do dvou měsíců. Tato lhůta končí v první polovině března.

Na problémy s prasklinami ve zdi upozornili váhající kupci magistrát a Domovní správu již před několika týdny.

Další závadu přednesl zastupitelům Jiří Radil. Toho trápí havarijní stav omítek.

„Již rok po kolaudaci, v roce 1993, jsem upozornil na odlupující se omítku. Kolaudační technik, který u nás v bytě byl, závadu uznal a odlupující se místa město nechalo spravit,“ popsal začátek všech peripetií Radil. Brzy po opravě se ale závada objevila znovu, nepomohla ani obnova na přelomu let 2002 a 2003.

Puchýř a velké kolo na stropě

„Na stěně nebo na stropě se prostě udělá puchýř, kolo velké až jeden metr čtvereční, a omítka odpadává. Je to ve všech místnostech asi na padesáti místech. V koupelně opadávají kachlíčky,“ uvedl nájemník.

Do bytu si pozval stavební firmu.

„Všechno si změřili a nafotili. Chyba je ve špatně ošetřeném panelu, na kterém omítka prostě nedrží. Doporučili ji strhnout, panel ošetřit a teprve poté znovu omítnout,“ shrnul.

Náklady na rekonstrukci stavbaři odhadli buď na 180, nebo na 270 tisíc korun, podle toho, pro jaký materiál by se zákazník rozhodl.

„I těch 180 tisíc je více než polovina ceny bytu,“ dodal Radil.

Město ale s cenou dolů jít nehodlá a termín, do kdy platí pro zájemce zvýhodněná cena, se chýlí ke konci.

„Vážně uvažuji o tom, že podám žalobu a budu to řešit soudní cestou,“ řekl Radil, který by prý ale v žádném případě nechtěl stopnout prodej dalším nájemníkům.

Táhnoucí se problém

Jak hodně by žaloba zkomplikovala další prodeje, není jasné. Podle ředitele Domovní správy Antonína Čecháka by šlo o první případ takové žaloby.

„O tomto problému s omítkami vím, je to složitá záležitost, která se táhne už několik let,“ podotkl Čechák, který ale o možnostech slevy spekulovat nechtěl. O něčem takovém by museli rozhodnout zřejmě zastupitelé.

Prodej bytů na Kozlovské ulici zatím pokračuje.

„Uzavírají se smlouvy, probíhají platby. Čekáme na uzavření sedmdesáti procent smluv, aby mohl následovat přepis v katastru,“ řekla advokátka Iva Derychová, která má na starosti právní stránku prodeje.