Fakt, že je objekt bývalého Chemprojektu pro Přerov přítěží, po letech nahlas připouští primátor i jeho náměstci.

„Chemoprojekt jsme kupovali pod nátlakem obyvatel v době, kdy vrcholila hysterie kolem zbourané Komuny. Koupili jsme budovu za 22 milionů, ale její provoz je značně ztrátový,“ vyjádřil se v této souvislosti primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD). Z pronájmu kanceláří totiž sotva uhradí svůj provoz.

Ještě donedávna bylo ale všechno jinak a radní se snažili najít pro draze zakoupený objekt využití.

„Jednou z možností bylo, že se sem přemístí Městská knihovna nebo služebna strážníků. Ani jeden z těchto plánů se ale nerealizoval,“ připomněl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Opozice chtěla prosadit studii, nepovedlo se

S nápadem na využití Chemoprojektu přišla na posledním jednání zastupitelstva opoziční strana Společně pro Přerov spolu s architektem Janem Horkým. Ten navrhoval, aby byla nejen na využití bývalého Chemoprojektu, ale i území kolem stavby průpichu, vypsána anonmyní ideová architektonicko-urbanistická soutěž. close zoom_in

„Výhodou soutěže je, že nám dává dopředu neodhadnutelný počet řešení,“ vysvětloval svůj záměr Horký. Zastupitelé ale nakonec tento nápad zavrhli. Důvod?

„Měli bychom mít alespoň přibližnou představu, co budeme v těchto dvou oblastech dělat,“ shrnul převažující názor jeden z radních Tomáš Dostal (KDU-ČSL).

Prodat!

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) by se podle svých slov vůbec nebránil tomu, kdyby břemeno Chemoprojektu s tak nákladným provozem změnilo majitele.

„Koupili jsme nemovitost pod tlakem a myslím si, že jsem tenkrát v této otázce hlasoval špatně,“ přiznal.

Stejného mínění je nyní i náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09). „Výnos z Chemoprojektu je tři sta korun na metr čtvereční. Budova je přitom obsazená z padesáti procent. Můj návrh je co nejrychleji se Chemoprojektu zbavit,“ naznačil řešení.

Kompletní audit

Radní podle něj nyní chtějí provést kompletní audit majetku. „Budovy, které jsou v našem vlastnictví, roztřídíme na ty, co pro nás mají a ty, co pro nás nemají význam. Podle toho s nimi naložíme, a ty nepotřebné navrhneme k prodeji,“ nastínil další postup města Hluzín.

JAKOU VY NAVRHUJETE BUDOUCNOST BUDOVY CHEMOPROJEKTU? PŘISPĚJTE SVÝM NÁZOREM DO DISKUSE

Jak to bylo s Chemoprojektem?

O zachování budovy bývalého Chemoprojektu usilovali obyvatelé ulic Trávník a okolních lokalit už před čtyřmi lety. V roce 2007 byl totiž zbourán bývalý spolkový dům Komuna. Historická stavba tehdy musela ustoupit novému supermarketu Tesco. Komunu přijel do Přerova na jaře roku 2007 zachraňovat dokonce tehdejší ministr kultury Václav Jehlička. Demolici chránili svými těly i aktivisté, kteří obsadili bagr s transparenty a odmítli z něj slézt. Záchrana však byla marná. Když měla být ve stejné části města zdemolována další historická budova – Chemoprojektu v ulici Trávník, Přerované se pustili do boje za její záchranu. Na popud občanů město budovu odkoupilo.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku