Na přestavbu zázemí pro truchlící, které by mělo být důstojnější, praktičtější a modernější, je vyčleněno půl milionu korun.

„V obřadní síni zrekonstruujeme vstup pro rodinu, který je desítky let takřka netknutý. Počítáme s novými omítkami, výmalbou, vyměníme okna i dveře, pořídíme nový interiér. Kompletně opravíme také toalety," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. (ODS).

Kromě toho by se měl hřbitov dočkat i důstojnějšího označení pěti vsypových louček, které patří k oblíbeným místům posledního odpočinku Přerovanů.

„Až doteď tam byly jen nelichotivě vypadající plechové tabule. Rozhodli jsme se pro nové označení, vytesané do kamene, které bude vypadat důstojně. Navíc zde bude upozornění, aby lidé na pietní místo zbytečně nevstupovali," doplnil ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Do zvelebování přerovského hřbitova už letos putovaly miliony korun.

Nejvíce peněz – a to tři miliony – spolkla rekonstrukce staré obřadní síně, ve které vzniklo kolumbárium pro šest set schránek.

„Kromě toho jsme letos investovali do nového vytápění v prostorách, kde se konají pohřby, zrekonstruovali jsme šatny a toalety pro zaměstnance, opravili venkovní lavičky a zakoupili i nové konve. Plány máme i na příští rok, kdy se chceme pustit do částečné opravy hřbitovních cest," podotkl Koněvalík.

Pracovníci Správy hřbitova v těchto dnech intenzivně pracují na přesné evidenci hrobů a jejich majitelů. Kontaktují stávající vlastníky, kontrolují nájemní smlouvy a zpřesňují záznamy.